Určují osobnost více geny, nebo prostředí?
| 5. 12. 2013Vnější faktory mohou hrát v rozvoji osobnosti větší roli, než jsme si mysleli, a to dokonce významnější než dědičné predispozice, jak naznačuje nedávno zveřejněná studie.
Výzkumníci z univerzit v Hamburku a anglickém Exeteru zjišťovali, jestli se osobnostní charakteristiky (personalita) u zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) přenášejí napříč generacemi, a zjistili, že personality pěstounů mají větší vliv na rozvoj osobnosti potomků než v jejich genech zapsaná informace, kterou zdědili po svých biologických rodičích.
Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Biology Letters a hlavní experimenty této studie jsou založeny na měření individuálních charakteristik jedinců například tak, že výzkumníci zjišťovali, jak se pokusné zebřičky chovají v novém prostředí. Někteří jedinci byli vyplašení a zůstávali na jednom místě, zatímco jiní aktivně prozkoumávali novou klec. Dle těchto individuálních charakteristik byli jedinci rozděleni do párů a přemístěni do chovných zařízení. Následně párům z obou pokusných skupin (bázlivé versus nebojácné) byly těsně před vylíhnutím prohozeny snůšky (tzv. cross-fostering). Potomci byli v průběhu experimentů měřeni a bylo zjištěno, že velikost se dědí v první řadě „geneticky“, a proto není ovlivněna velikostí pěstouna. Oproti tomu personalita mláďat koreluje s osobnostními charakteristikami pěstounů.
Tyto výsledky silně poukazují na to, že negenetický přenos behaviorálních znaků hraje velmi důležitou roli při formování osobnosti. Což v případě dalších druhů obratlovců, včetně člověka, vyvolává řadu podstatných otázek, které se do budoucna jistě stanou tématem řady dalších studií. Například jak prostředí ovlivňuje vývoj osobnosti jedince nebo kolik osobnostních charakteristik zdědí potomci po svých biologických rodičích a jaké vlastnosti jsou dány naopak prostředím, ve kterém jedinci vyrůstají.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [248,26 kB]