Betonový organismus
| 3. 10. 2013Rakouský filozof Rudolf Steiner (1861–1925), zakladatel antroposofie anebo waldorfského školství, se kromě mnoha dalších oblastí lidské činnosti zabýval i teorií architektury. A svým uměleckým vizím propůjčil skutečnou podobu v Dornachu, městečku těsně sousedícím se švýcarskou Bazilejí.
Pod názvem Goetheanum, odvozeném samozřejmě od osobnosti proslulého německého polyhistora, navrhl Steiner v Dornachu monumentální objekt, který měl sloužit jako kulturní a společenské centrum, hlavní sídlo antroposofické společnosti. Na okolních stráních se pak přirozeně usadili příslušníci tohoto hnutí.
První Goetheanum bylo pomocí dobrovolníků budováno od roku 1913 a dokončeno až po utichnutí světové války v roce 1920. Jako stavební materiál bylo nejprve použito dřevo. Tato volba se však neprojevila jako příliš šťastná, protože už na Nový rok 1923 původní objekt vyhořel. Posléze v roce 1924 vypracoval Steiner nový model, který se stal východiskem pro finální realizaci. Té se však sám už nedočkal, protože zemřel o pouhý rok později a stavba byla dokončena teprve v roce 1928.