Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Kravské mléko ztratilo bílkovinu vyvolávající alergie

 |  10. 1. 2013
 |  Vesmír 92, 14, 2013/1

Genoví inženýři z novozélandské biotechnologické firmy AgResearch získali skot, jehož mléko postrádá bílkovinu beta-laktoglobulin.

Zatím si nikdo tohle mléko v mlékárně nekoupí. Potenciálními zákazníky by však mohli být výrobci náhradní výživy pro kojence. Výrazně by se tím snížilo riziko vzniku alergie na kravské mléko.

Hon na mléko nevyvolávající alergii

Kravské mléko používané k výrobě náhražek mateřského mléka obsahuje beta-laktoglobulin. Mateřské mléko však tuto bílkovinu postrádá. Imunitní systém kojenců proto někdy reaguje na beta-laktoglobulin skotu podrážděně. U dětí, které nebyly kojené, ale dostávaly náhradní výživu z kravského mléka, se pak vyvine alergická reakce. Po požití kravského mléka nebo mléčných výrobků trpí nevolností, průjmy a zvrací. Vědci se snažili cíleným zásahem do dědičné informace skotu vyblokovat gen pro beta-laktoglobulin a získat kravské mléko bez bílkoviny vyvolávající alergii. Dlouho se jim to však nedařilo, protože nedokázali na gen řádně zacílit.

Gen si můžeme představit jako originál dokumentace pro výrobu konkrétní bílkoviny. Podle instrukce genu se vytvářejí v jádru buňky molekuly ribonukleové kyseliny (RNA), které fungují podobně jako nakopírované dílenské výrobní výkresy. Jsou z jádra buňky posílány v mnoha výtiscích do ribozomů v cytoplazmě. Ribozomy fungují jako dílny, kde jsou z aminokyselin podle „výrobních výkresů“ RNA kompletovány bílkovinné molekuly.

Nyní vidíte 17 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.
Petr Jaroslav

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...