Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Amazonská houba rostoucí na polyuretanu

 |  5. 4. 2012
 |  Vesmír 91, 198, 2012/4

Polyuretan, objevený v roce 1940, je polymer, který se vyrábí slučováním diizokyanátů s vícesytnými alkoholy. Podle druhu použitých surovin lze vyrábět polyuretan s mnoha užitnými vlastnostmi, takže tento syntetický materiál má mnohostranné použití a celosvětově se vyrábí ve velkém množství. Používá se jako tepelná izolace, na výrobu lepidel, tmelů, barev, vláken a textilních materiálů, obalů a mnoha dalších produktů, které jsou součástí každodenního života. Jako valná většina syntetických polymerů není biologicky odbouratelný a neexistuje také žádná přirozená chemická reakce, která by umožnila jeho rozložení. Ekologická likvidace je proto problematická. Spalováním vzniká oxid uhelnatý a řada toxických plynů.

Nyní svitla naděje všem, kterým leží problém ekologické likvidace polyuretanu na srdci. Skupina studentů z Yaleovy univerzity vedená profesorem Scottem Strobelem objevila v amazonském pralese houbu, která je schopna růst na polyuretanu a rozkládat jej na neškodné produkty. Jde o parazitickou houbu Pestalotiopsis microspora z řádu dřevnatkotvarých (Xylariales), která prospívá dokonce i v prostředí, kde nemá k dispozici nic jiného než polyuretan, dokonce ani kyslík. Mohla by se tedy uplatnit při rozkladu polyuretanu i uvnitř skládek a podílet se tak na jeho bioremediaci. Houbu objevili v roce 2011 v ekvádorské džungli Strobelovi studenti Pria Anandová a Jonathan Russell. Ti zjistili, že za rozklad polyuretanu je zodpovědný specifický enzym ze skupiny serinových hydroláz. (Appl. Environ. Microbiol. 77, 6076–6084, 2012)

HOUBY ŘÁDU DŘEVNATKOTVARÝCH (XYLARIALES)  

rostou i u nás a vyskytují se po celý rok dosti hojně ve velkých skupinách na mrtvém dřevu listnatých stromů, zejména javorů, buků, habrů, bříz, olší, lísek a osik. Z těch známějších je to např. dřevnatka buková (Xylaria carpophila), která roste po celý rok na starých opadaných slupkách z bukových plodů, nebo dřevnatka dlouhonohá (X. longipes) či mnohotvará (X. polymorpha), které rostou hojně po celý rok na pařezech, ležících kmenech, větvích a rozkládajících se kořenech listnatých stromů. Z dalších našich dřevnatkotvarých hub je četný dřevomor mnohotvarý (Annulohypoxylon multiforme), dřevomor červený (Hypoxylon fragiforme), dřevomor hnědý (H. fuscum) a dřevomor Howeův (H. howeanum). Houby řádu dřevnatkotvarých se podstatným způsobem podílejí na rozkladu dřevní hmoty v přírodě a je docela možné, že některé z nich by byly schopné rozkládat i polyuretan či některé další syntetické polymery.

BIOREMEDIACE

je proces, v němž se toxické či rizikové a jinak nebezpečné látky působením živých organismů či enzymů přeměňují na látky netoxické a nerizikové. Většinou jde o rozklad organických látek prostřednictvím specifických mikroorganismů nebo o optimalizaci podmínek prostředí pro působení již přítomné mikroflóry. Optimalizace podmínek spočívá v aeraci, přidávání živin, přidávání látek stimulujících mikroorganismy k rozkladu znečištění apod.

Ke stažení

RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné