Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Viry v roli ochránců korálových útesů

 |  4. 10. 2012
 |  Vesmír 91, 551, 2012/10

Koráli sice na pohled vypadají vcelku bytelně, ve skutečnosti je ale sužuje celá řada protivenství. Mimo jiné trpí mnoha infekcemi, houbovými, virovými a především bakteriálními. Devět procent porostů šestičetného korálu útesovníku plástvového (Favia favus) infikovala gamaproteobakterie Thalassomonas loyana, která u nich vyvolává blednutí a posléze vede k smrti. Ukazuje se, že útesovníky sousedící s korálem nakaženým touto bakterií mají 61% šanci, že bakteriální infekci chytí také. Některé z nich jsou ale podle všeho rezistentní.

Eugene Rosenberg z univerzity v Tel Avivu se svými dvěma spolupracovníky nedávno zřejmě odhalil jejich tajemství. Nenakažené korály totiž chrání bakteriofág BA3, který udrží dotyčné bakterie na uzdě. Badatelé zjistili, že když bakteriofágem naočkují zdravé korály v sousedství nakažených, pravděpodobnost přenosu bakteriální infekce klesne na pouhých 5 %. A když naočkují nakažené korály, tak u nich zastaví šíření infekce. Rosenberg se teď snaží přesvědčit izraelskou vládu, aby umožnila léčbu tímto bakteriofágem na velkých plochách korálových útesů v Akabském zálivu. Bakteriofág BA3 se v Rudém moři evidentně vyskytuje přirozeně a podle všeho napadá jenom zmíněné bakterie, takže by neměl vzniknout žádný problém, i když jistá obezřetnost je u podobných projektů vždy na místě. (New-Scientist 2872, 17, 2012)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné