Výzkumné centrum v Řeži má ambice být partnerem těch nejlepších na světe
8. 9. 2011Výzkumná organizace Centrum výzkumu Řež s.r.o. (CV Řež) zahájila svou činnost 9. října 2002 jako 100% dceřiná společnost Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s. (dále jen ÚJV). Portfolio činností pokrývá zejména přípravu a provádění ozařovacích experimentů, výzkum a vývoj v oblasti materiálů a neutronové fyziky, koroze a chemických režimů, jakož i vývoj a konstrukci experimentálních zařízení. V neposlední řadě poskytují experti CV Řež ve vybraných otázkách nezávislou odbornou základnu Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.
Hlavním posláním společnosti je zajišťovat v rámci skupiny ÚJV činnosti charakteru výzkumu a vývoje především v oboru jaderné energetiky. K tomu využívá vlastní výzkumnou a experimentální infrastrukturu, kterou představují zejména reaktory LVR-15 a LR-0. První z nich pracuje s výkonem 10 MWt a již přes 50 let slouží jako zdroj neutronů zejména pro ozařovací experimenty či neutronovou fyziku. Adaptabilita reaktoru se prokázala v roce 2010, kdy po výpadku provozu několika výzkumných reaktorů, které zajišťují výrobu tzv. techneciových generátorů sloužících pro lékařskou diagnostiku, dokázal ve spolupráci s belgickým dodavatelem zajistit až 15 % evropské a 5 % celosvětové produkce molybdenu Mo-99 pro výrobu technecia.
Podstatné rozšíření výzkumné infrastruktury by měla v následujicích čtyřech letech přinést realizace velkého investičního projektu SUSEN (Udržitelná energetika) schváleného na národní úrovni v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (Evropský fond pro regionální rozvoj). Investice do 4 oblastí zahrnujících experimentální okruhy s různými typy chladicích médií, strukturální diagnostiku, palivový cyklus a materiální výzkum by české centrum měly přiblížit evropské elitě jaderných výzkumných ústavů. Pracovní týmy CV Řež mají také bohaté zkušenosti s realizací dlouhodobých projektů. Příkladem z poslední doby je řešení výzkumného záměru s názvem „Základní a cílený výzkum v průmyslu a zdravotnictví na zdrojích neutronů“ z období 2004–2010.
Mezi další významné aktivity společnosti patří zapojení do mezinárodního projektu výstavby nejmodernějšího evropského reaktoru pro výzkum materiálu a paliva „Jules Horowitz Reactor“. Českou část příspěvku tvoří vývoj a naturální prototypová dodávka horkých komor.
K tomu je společnost zapojena do mnoha dalších projektů na národní i mezinárodní úrovni, zejména projektů řešených v rámci 7. rámcového programu EU (EURATOM). Jeden z těchto projektů, zaměřený na posílení spolupráce mezi Evropskou unií a Čínou v oblasti výzkumu reaktorů se superkritickou vodou, CV Řež přímo koordinuje.
Od roku 2010 zastupuje CV Řež Českou republiku ve vrcholném orgánu Evropské aliance pro výzkum v energetice EERA (European Energy Research Alliance). Přímo se tak podílí na realizaci evropské strategické politiky v energetice (SET-Plan). Společnost je také spoluzakladatelem a řádným členem Technologické platformy „Udržitelná energetika ČR“.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [241,05 kB]