Účinný a bezpečný repelent – diethyl-meta-toluamid
| 10. 3. 2011Každý, kdo zažil invazi komárů a hejno těchto krvežíznivých tvorů marně zaháněl, jistě ocení účinný a spolehlivý repelent. Jenže takových je málo. Repelentní látky, jako je přírodní terpen citronellal, nebo syntetické látky typu dimethylftalát či indalon buď nebyly dostatečdostatečně účinné, tj. nechránily člověka dost dlouhou dobu, nebo byly zdraví škodlivé.
Zdá se, že optimální kompromis mezi repelentní účinností a nebezpečím poškození lidského zdraví představuje N,N-diethyl-meta-toluamid (DEET). Látka byla vyvinuta v průběhu druhé světové války pro americkou armádu a v roce 1957 byla uvolněna pro civilní použití. DEET má široké spektrum repelentních účinků. Vedle komárů odpuzuje např. také klíšťata (Dermatologic Therapy 22, 327, 2009/4). Vyrábí se z kyseliny 3-methylbenzoové (m-toluové) a diethylaminu.
DEET je slabě nažloutlá kapalina s vlastnostmi organického rozpouštědla, narušuje některé plasty nebo umělé tkaniny a může mít nežádoucí účinky při dlouhodobém styku vysokých koncentrací s pokožkou. Při běžném použití je však považován za bezpečnou látku. V roce 1998 jej americká agentura EPA (Environmental Protection Agency) hodnotila příznivě jako látku, která nepředstavuje riziko ani pro člověka, ani pro životní prostředí. Dnes patří DEET k nejpoužívanějším repelentům a bývá považován za standard, se kterým se porovnává účinnost ostatních látek. Od jiných repelentů je natolik odlišný, že se v prosinci 2010 stal molekulou měsíce (www.chm.bris.ac.uk/motm/DEET/deeth.htm).
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [350,19 kB]