Aktuální číslo:

2021/1

Téma měsíce:

Roboti

Kanibalismus jako past na pulce invazních ropuch

 |  13. 1. 2011
 |  Vesmír 90, 10, 2011/1

Austrálie je sužována biologickými invazemi, či spíše důsledky záměrných introdukcí nepůvodních druhů, jako žádný jiný kontinent. Mezi známé zavlečené druhy patří především zvířata domácí, užitková a lovná, která přivezli osadnícis cílem připodobnit Austrálii svému původnímu domovu. Do trochu jiné kategorie zavlečených druhů spadá ropucha obrovská (Bufo marinus), zvíře spíše exotické a bizarní, pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Do Austrálie byla dovezena, aby zde hubila brouka druhu Dermolepida albohirtum, který škodí cukrové třtině. Její vypouštění na plantáže začalo roku 1935 na několika místech v Queenslandu. Dnes obývá ropucha obrovská v Austrálii nepůvodní areál o rozloze více než milion kilometrů čtverečních a má nezanedbatelný negativní vliv na původní faunu. Týmu batrachologů z univerzity v Sydney se nyní podařilo odhalit možnou Achillovu patu ropuchy obrovské. Tou by mohly být silné sklony ke kanibalismu, jež projevuje v několika životních stadiích od drobných pulců po mladé dospělce.

Pulci většiny druhů žab jsou příležitostnými predátory a kanibalismus je u nich relativně běžným jevem zejména tehdy, když se vyvíjejí v nestálých vodních plochách. Jak se postupně zmenšuje jejich životní prostor, vyostřuje se kompetice. V takových podmínkách mohou jedinci stejného druhu tvořit významnou složku potravy. Přesto se má za to, že takový kanibalismus není cílený. Pulci jednoduše pozřou vše, co jim jejich vlastní velikost pozřít dovolí, a to v situaci, kdy kanibalismus je jedinou možností jak přežít a dokončit vývojový cyklus. Tento takzvaný pasivní kanibalismus, který byl popsán u řady žabích druhů včetně skokana zeleného a skřehotavého, se však nezdá být případem ropuchy obrovské, která je podle pokusů v terénu i v laboratoři aktivním kanibalem. Pulci ropuchy obrovské aktivně vyhledávají jako zdroj potravy jedince svého druhu. Jejich kořistí se stávají především vejce v pozdní fázi embryonálního vývoje, ke kterým je přitahují vejci uvolňované chemické látky. Tyto látky, jejichž přesná chemická povaha není známa, působí na pulce jako silný atraktant a vejce je uvolňují do vody v období krátce před svým vylíhnutím. Pulci původních druhů žab přitom nejsou přitahováni vejci ropuchy obrovské a pulci ropuch cíleně nevyhledávají vejce původních druhů. Jde patrně o důsledek toho, že australské a neotropické druhy jsou si fylogeneticky nesmírně vzdálené a povaha jejich chemické komunikace se proto fundamentálně liší.

Specializovaný kanibalismus pulců má pro reprodukční ekologii ropuch obrovských řadu důsledků. Praktické využití tohoto objevu se nabízí v oblasti ochrany přírody. Ropuší vejce by mohla být použita jako návnada v pastech sloužících k selektivnímu odstranění pulců z vodních ploch, aniž by přitom byla napáchána škoda na původních druzích obojživelníků. Následující výzkum by měl vést ke zdokonalení užívaných pastí a k určení chemického složení atraktantu ve vejcích, aby jej bylo možné syntetizovat. Průmyslově vyráběné feromony jsou využívány k odchytu některých druhů hmyzích škůdců a kanibalské sklony ropuchy obrovské by se daly použít podobným způsobem. Tento objev tak předznamenává užití nové, vysoce efektivní a vůči původní fauně šetrné metody boje proti invaznímu druhu obratlovce, která těží ze specificity jeho vnitrodruhové chemické komunikace. (Oikos 000: 001–006, 2010)

Literatura

Crossland M. R., Shine R.: Cues for cannibalism: cane toad tadpoles use chemical signals to locate and consume conspecific eggs. Oikos 2010, no. doi: 10.1111/j.1600-0706.2010.18911.x.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavel Duda

RNDr. Pavel Duda, Ph.D., (*1986) vystudoval ekologii živočichů na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zabývá se evolucí a fylogenezí člověka.
Duda Pavel

Doporučujeme

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Eva Bobůrková  |  4. 1. 2021
Po vysoké škole aspirantura, pak vojenská služba, návrat do ústavu na jaře 1987. Ale pak přišla turbulentní devadesátá léta. „V roce 1992 jsem se...
Autonomní zabijáci

Autonomní zabijáci

David Černý  |  4. 1. 2021
O životě a smrti na bitevním poli stále ještě rozhoduje člověk, i když samotné provedení smrtícího útoku se čím dál více svěřuje dronům a moderním...
Kriminalizace amatérské entomologie

Kriminalizace amatérské entomologie

Sběr a výzkum hmyzu má v České republice pevné kořeny a dlouholetou tradici. V současné době však zažívá těžké časy. Kromě odlivu zájmu mladých...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné