Unikátní tvarová paměť nafionu
| 9. 9. 2010 | Vesmír 89, 509, 2010/9
Nafion je základem nejpoužívanějších membrán v palivových článcích. Jde o polymerní protonový vodič (sulfonovaný tetrafluoretylenový kopolymer), který v článku zastává funkci tuhého elektrolytu. Výzkumníci z vývojového centra General Motors v Michiganu zjistili, že nafion má unikátní tvarovou paměť. Ta je způsobena tím, že materiál přechází při určité teplotě z jedné krystalické struktury do jiné. Nafion má takové fázové přechody tři a tak si dokáže zapamatovat celkem čtyři různé tvary a přecházet mezi nimi při změně teploty. Až dosud nebyl znám žádný materiál, který by měl takové tvarové paměti více než tři (Nature, DOI: 10.1038/nature08863).
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [512,6 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Chemie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Jiří Patočka
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...