Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Je Avatar pouhou fikcí?

 |  6. 4. 2010
 |  Vesmír 89, 213, 2010/4

Děj filmu režiséra Jamese Camerona Avatar se odehrává ve vzdálené budoucnosti na tajemném měsíci Pandora, který obíhá kolem smyšleného plynného obra Polyphemia. Pandora kypí životem zcela nepodobným životu na Zemi. Jeho charakteristickým rysem je propojení všech organismů – od fosforeskujících bakterií po inteligentní obyvatele Pandory Na’vi – do jedné komunikační sítě. Nedávno se zjistilo, že podobně propojený ekosystém, jako je na Pandoře, by mohl existovat na Zemi, a to mezi bakteriemi žijícími v blátivých usazeninách mořského dna.

Oceánografické výzkumy ukázaly, že se pod mořským dnem nachází neuvěřitelné množství biomasy, o níž jsme donedávna neměli ani tušení. V hloubce až 1,6 km pode dnem byly objeveny sirné bakterie žijící při teplotách kolem 100 °C (Vesmír 87, 661, 2008/10). Neuvěřitelná je nejen hloubka, v níž byly bakterie nalezeny, ale zejména jejich množství. Objevily se domněnky, že bakterie v oceánských sedimentech jsou propojeny sítí proteinových nanovláken, která jim umožňují vzájemnou komunikaci. Díky tomu se celé bakteriální společenství chová jako jeden superorganismus. Zdá se, že dánský biolog Lars Peter Nielsen a jeho kolegové z Univerzity v Århusu našli důkazy, které tuto bláznivou teorii podporují (DOI: 10.1038/nature08790). Čím hlouběji pronikáme do tajů života, tím komplikovanější je odpověď na zásadní otázku, co je to vlastně život (DOI: 10.1126/science.1154545). Možná to, co shlédne divák ve filmu Avatar, není jen fikce.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Bakteriologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...