Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Myší mozek si dělá z testosteronu estrogeny

 |  11. 3. 2010
 |  Vesmír 89, 143, 2010/3

Brzy po narození se u myší vyplavuje samčí hormon testosteron. Ten nepůsobí přímo na maskulinizaci („zmužštění, zesamčení“) pozdějšího chování myší, nýbrž činí tak až po transformaci v některých částech mozku na ženské hormony (estrogeny) enzymem aromatázou. Estrogeny jsou tedy v podstatě mediátorem účinku testosteronu na chování. I když se tak děje jen v malém množství mozkových neuronů, zdá se, že se tím určuje pohlavní dimorfismus dospělých jedinců. (Science 326, 341, 2009)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Molekulární biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Vratislav Schreiber

Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.