Myší mozek si dělá z testosteronu estrogeny
| 11. 3. 2010 | Vesmír 89, 143, 2010/3
Brzy po narození se u myší vyplavuje samčí hormon testosteron. Ten nepůsobí přímo na maskulinizaci („zmužštění, zesamčení“) pozdějšího chování myší, nýbrž činí tak až po transformaci v některých částech mozku na ženské hormony (estrogeny) enzymem aromatázou. Estrogeny jsou tedy v podstatě mediátorem účinku testosteronu na chování. I když se tak děje jen v malém množství mozkových neuronů, zdá se, že se tím určuje pohlavní dimorfismus dospělých jedinců. (Science 326, 341, 2009)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [384,04 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Molekulární biologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...