Zelená síť Krušné hory
V Krušných horách na obou stranách hranice se vyskytují cenná přírodní území patřící do soustavy Natura 2000. Ty spolu vzájemně sousedí a prolínají se, čímž vznikají velké komplexy chráněných oblastí s vysokým potenciálem rozvoje. Kvalita životního prostředí získává stále větší význam a pozitivně ovlivňuje konkurenceschopnost regionu. Tak mohou chráněné oblasti přírody přispívat k udržitelnému venkovskému rozvoji a zabezpečit nová pracovní místa, např. v rámci rozvoje turistiky a ekologické výchovy. I když má zemědělství pro krušnohorský region pouze malý hospodářský význam, je významným činitelem „tvorby a údržby krajiny“. Unikátní přírodní struktura krušnohorského hřebenového regionu představuje také strategickou pozici pro úspěch turistiky a ekologické výchovy. Stále oblíbenější turistika nabízí možnosti poznávání krásné krajiny. Zejména intenzivnější spolupráce obyvatel po obou stranách Krušných hor nabízí nové a doposud nevyužité možnosti.
Projekt si klade za cíl poukázat na synergie mezi ochranou přírody, zemědělstvím, vývojem venkova a turistikou. Projekt také přispěje ke zlepšení trvalých přeshraničních kooperačních vztahů. Zájmová oblast je tvořena oblastmi Krušných hor ve Svobodném státě Sasko (okresy Saské Švýcarsko – východní Krušnohoří, Střední Sasko a Krušnohorský okres) a v České republice (Ústecký a Karlovarský kraj). S pomocí SWOT analýzy budou zjištěny přednosti a nedostatky, šance a rizika a také zdůrazněny funkce, popř. potenciály oblastí Natura 2000. Ekologické výzkumy jsou zaměřené na botanický, zoologický a hydrologický průzkum vybraných lokalit.
V úzkém dialogu s relevantními aktéry budou vypracovány koncepty strategií a opatření. Jejich cílem bude zlepšit zapojení Natury 2000 do rozvoje venkova při zohlednění výše uvedených hlavních bodů (zemědělství, turistika a environmentální výchova). Smysluplné propojení ochrany přírody, turistiky, zemědělského využití krajiny a environmentální výchovy má zlepšit pochopení obyvatel. V rámci projektu proběhla zahajovací konference na FŽP UJEP v Ústí nad Labem v loňském roce a letos na jaře série 2 workshopů v Altenbergu a Annabergu. Na workshopech se diskutovaly praktické zkušenosti aktérů z oblasti ochrany přírody, ekologické výchovy, turistiky a zemědělství. Další menší pracovní workshopy věnované vždy jednomu problému jsou plánovány v blízké době.
Hlavní partner: Leibniz Institut für Ökologische Raumentwicklung v Drážďanech – Dr. Markus Leibenath, partner v ČR: Fakulta životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem – Ing. Martin Neruda, Ph.D.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [544,55 kB]