Oblek z „banánů“ utkaný
| 11. 6. 2009Přírodní vlákno z banánovníku na pět – kdo luští křížovky pravidelně, tak automaticky píše slovíčko abaka z nápovědy. Pro většinu z nás je to však prázdné slovo, málokdo tuší, co si pod ním má představit.
Musa textilis, česky banánovník textilní, je jedním z necelé stovky původních planých druhů banánovníků. Uvádí se, že dorůstá až 10 m výšky a nepravý kmen může mít průměr až 50 cm, ale to jsou velmi vzácné rozměry, běžné jsou zhruba poloviční. Tento banánovník roste trsovitě, z jednoho kořenového systému postupně vyrůstá až 20 nepravých kmenů. Čepele listů bývají 2–5 metrů dlouhé a 40–80 cm široké. Plodí drobné, 5–7 cm dlouhé banánky, které jsou plné semen – k jídlu se tedy nehodí.
Banánovník textilní pochází z Filipín, kde se dodnes pěstuje na mnoha ostrovech. Jeho vlákno patří k nejpevnějším a nejkvalitnějším přírodním textilním materiálům. Je známo pod názvy „abaka“, „banana fibre“, „pisang fibre“, „musa hemp“, „Manila hemp“ nebo česky „manilské konopí“. Filipíny vyrábějí asi 90 % světové produkce – kolem 50 000 tun vlákna ročně. Téměř všechnu výrobu zajišťují malé rodinné farmy s plantážemi o velikosti 3–5 ha. Výroba se však stále snižuje, protože vlákna z banánovníku nahrazují umělá vlákna a sisal. Nadějí je nová vlna zájmu o přírodní materiály, které jsou ekologické a zdraví neškodné.
Vlákno se získává z listových pochev, dlouhých až 6 metrů. Při sklizni se usekne celá rostlina a rozebere se na jednotlivé listy. Ty se obvykle nechávají nějakou dobu na zemi ležet, dokud se nezačne rozpadat dužnina řapíků. Po odstranění dužniny se vlákno promývá, čistí, suší a třídí. Vlákno je vysoké kvality, pevné, pružné, lehké a hedvábně lesklé. Barvu mívá bílou, načervenalou až hnědou. Nejkvalitnější vlákna se zpracovávají na oblekové tkaniny, z méně kvalitních se vyrábějí provazy a lodní lana, protože vlákno je odolné vůči mořské i sladké vodě. Z vláken nejhorší kvality se vyrábějí speciální druhy papíru, například do filtrů cigaret, na čajové sáčky a kávové filtry, salámová střívka, pytlíky do vysavačů, mapy, různé umělecké papíry a mnoho dalších věcí.
Řapíky se někdy zpracovávají i surové. Pro svou pevnost a ohebnost se používají k pletení košů, ošatek, tašek, kabelek nebo i v současnosti módního nábytku. Stále častěji je používá například firma Ikea, takže banánová křesílka nebo úložné krabice pronikají i do českých domácností.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [237,65 kB]