Aktuální číslo:

2024/11

Téma měsíce:

Strach

Obálka čísla

Život v poklusu

 |  7. 5. 2009
 |  Vesmír 88, 290, 2009/5

Pro život v 21. století je charakteristické vzrůstající tempo. Nic nestíháme. Odrážejí to i přirovnání používaná k vyjádření významu „rychle“. Kdysi bývalo „rychle“ mnohem „pomalejší“. U J. Jungmanna (1837) najdeme „rychle“ vyjádřené coby se tři otčenáše pomodlil (3 minuty). U F. Š. Kotta (1880) už je to jen coby se otčenáš pomodlil (1 minuta) a kupříkladu G. Preissová použila v románu „Ideály“ (1889) kuriózní co by se půl otčenáše pomodlil (půl minuty). Že si dělám legraci? Máte pravdu, jistě byste našli mnohé příklady, které z naznačeného schématu vybočují. Přesto však existenci celkového trendu nepopřete.

I lidová rčení zkracují vymezený časový interval. Od než napočítá deset (10 vteřin) přes než napočítá tři až k co by řekl jedna, popř. než bys řekl švec (Naše řeč 90, 221, 2007/4), na to tata, co by dup (půl vteřiny).

Vezmeme-li v úvahu vyjádření významu „pomalu“, překvapí nás, že některá soudobá „pomalu“ jsou ve skutečnosti rychlejší než stará „rychle“. Jen co noha nohu mine sice znamená pomalu, líně, ale ať dělám co dělám, pomaleji než za vteřinu to nedokážu. Když se někdo táhne jak smrad, má být úplně neuvěřitelně pomalý, přitom pach připálených brambor pronikne z kuchyně do ložnice v cuku letu.

Dnes už není dost rychlé ani přirovnání utíká coby s telegramem, které uvádí ve své sbírce lidových rčení J. Zaorálek (1947). Žijeme v poklusu, na rčení nezbývá dech. Esemeska dojde dřív, než vyslovíte „co by dup“.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavla Loucká

Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).

Doporučujeme

Se štírem na štíru

Se štírem na štíru

Daniel Frynta, Iveta Štolhoferová  |  4. 11. 2024
Člověk každý rok zabije kolem 80 milionů žraloků. Za stejnou dobu žraloci napadnou 80 lidí. Z tohoto srovnání je zřejmé, kdo by se měl koho bát,...
Ustrašená společnost

Ustrašená společnost uzamčeno

Jan Červenka  |  4. 11. 2024
Strach je přirozeným, evolucí vybroušeným obranným sebezáchovným mechanismem. Reagujeme jím na bezprostřední ohrožení, které nás připravuje buď na...
Mláďata na cizí účet

Mláďata na cizí účet uzamčeno

Martin Reichard  |  4. 11. 2024
Parazitismus je mezi živočichy jednou z hlavních strategií získávání zdrojů. Obvyklá představa parazitů jako malých organismů cizopasících na...