Život v poklusu

 |  7. 5. 2009
 |  Vesmír 88, 290, 2009/5

Pro život v 21. století je charakteristické vzrůstající tempo. Nic nestíháme. Odrážejí to i přirovnání používaná k vyjádření významu „rychle“. Kdysi bývalo „rychle“ mnohem „pomalejší“. U J. Jungmanna (1837) najdeme „rychle“ vyjádřené coby se tři otčenáše pomodlil (3 minuty). U F. Š. Kotta (1880) už je to jen coby se otčenáš pomodlil (1 minuta) a kupříkladu G. Preissová použila v románu „Ideály“ (1889) kuriózní co by se půl otčenáše pomodlil (půl minuty). Že si dělám legraci? Máte pravdu, jistě byste našli mnohé příklady, které z naznačeného schématu vybočují. Přesto však existenci celkového trendu nepopřete.

I lidová rčení zkracují vymezený časový interval. Od než napočítá deset (10 vteřin) přes než napočítá tři až k co by řekl jedna, popř. než bys řekl švec (Naše řeč 90, 221, 2007/4), na to tata, co by dup (půl vteřiny).

Vezmeme-li v úvahu vyjádření významu „pomalu“, překvapí nás, že některá soudobá „pomalu“ jsou ve skutečnosti rychlejší než stará „rychle“. Jen co noha nohu mine sice znamená pomalu, líně, ale ať dělám co dělám, pomaleji než za vteřinu to nedokážu. Když se někdo táhne jak smrad, má být úplně neuvěřitelně pomalý, přitom pach připálených brambor pronikne z kuchyně do ložnice v cuku letu.

Dnes už není dost rychlé ani přirovnání utíká coby s telegramem, které uvádí ve své sbírce lidových rčení J. Zaorálek (1947). Žijeme v poklusu, na rčení nezbývá dech. Esemeska dojde dřív, než vyslovíte „co by dup“.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavla Loucká

Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).

Doporučujeme

Dívám se číslům pod povrch

Dívám se číslům pod povrch uzamčeno

Eva Bobůrková  |  4. 12. 2023
Odborně se zajímá o úmrtnost, nemocnost, zdraví, její doménou jsou demografické analýzy, modely a metody. O „počítání“ populací, vědeckých datech,...
Plíživá globální hrozba

Plíživá globální hrozba

Helena Žemličková  |  4. 12. 2023
Zavedení antibiotik do léčebné praxe snížilo počet úmrtí na infekční choroby a spolu se zavedením vakcinace a se zlepšením socioekonomických...
Klony útočí

Klony útočí uzamčeno

Jan Tkadlec, Oto Melter  |  4. 12. 2023
V pozdních večerních hodinách přiváží sanitka na oddělení urgentního příjmu fakultní nemocnice mladého, dosud zdravého a aktivně sportujícího...