Aktuální číslo:

2022/9

Téma měsíce:

Evropa

Marihuana

Jako droga a jako lék
 |  7. 5. 2009
 |  Vesmír 88, 287, 2009/5

24. veřejná beseda Třetí dimenze • Český rozhlas Leonardo, Lidová univerzita MK v Praze, Vesmír • Městská knihovna v Praze • 25. března 2009 • hosté: doc. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. (Centrum adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK); prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc. (Farmakologický ústav 3. lékařské fakulty UK); PhDr. Ivan Douda, CSc. (Drop In, o. p. s.) • moderoval Luboš Veverka (Český rozhlas Leonardo) • celou diskusi si můžete pustit z adresy www.rozhlas.cz/podcast/media/_audio/0089500...

Uveřejňujeme neautorizovaný výtah.

Luboš Veverka: …Proč se v české společnosti tak různí a polarizuje pohled na marihuanu?

Ivan Douda: Není to úplně tradiční droga, kterou bychom znali po generace. Všechno, co se týká nějaké drogy, něčeho, co ovlivňuje psychiku, je vždy zakomponováno do tradic, mýtů a náboženských systémů. My jsme si tohle vše odbývali alkoholem, přišla nová droga a protichůdné názory jsou jedním z příznaků (vrcholící?) mezigenerační bitvy. Před chvílí jste uvedl, že asi 30 % -náctiletých zkusilo marihuanu. Podle mých zkušeností je to mnohem více – těch, kteří alespoň jednou zkusili marihuanu, může být dokonce kolem 70–80 %! (Nezaměňujte prosím s tím, že někdo kouří pravidelně.) Ten mezigenerační rozdíl je obrovský.

Michal Miovský: Na historickém území Čech a Moravy, než bylo známo zkvašování ovocných šťáv, byly známy halucinogeny (známá lysohlávka). A je dokonce velmi pravděpodobné, že i konopí se na našem území vyskytovalo v hlubší historii, než jsme se doposud domnívali. Nálezy zatím nemají jednoznačnou interpretaci.

Miloslav Kršiak: Zájem o dekriminalizaci, či dokonce legalizaci marihuany mohou též odrážet zájmy těch, kteří na tom vydělávají. Již asi před 30 lety se na schůzi psychiatrické společnosti vážně diskutovalo o povolení marihuany, protože vytěsní alkohol a nikotin. Naštěstí – z mého pohledu – k tomu nedošlo, protože by jen doplnila tyto drogy.

Luboš Veverka: Ve vztahu k legalizaci možná dnes slučujeme dvě věci: marihuanu jako lék a marihuanu jako drogu. Jaké jsou prokázané léčivé účinky marihuany? Kde se marihuana dnes využívá. Na internetu najdeme dosti rozporuplné informace.

Michal Miovský: Konopí bylo používáno dlouhou dobu jako anestetikum. Spektrum použití je však mnohem širší. V poslední době se objevují aplikace, u kterých stojí výzkum na začátku a není např. jasné, co vše a jak způsobuje léčivý efekt a zda jej nelze zesílit. V každém případě poměrně daleko je výzkum při léčbě nechutenství u chemoterapie. Prokázaný je pozitivní efekt při léčbě glaukomu a některých neurodegenerativních onemocnění. Velmi pravděpodobně čekají u konopí zásadní objevy v dermatologii a léčbě zánětů. Ne úplně jednoznačné jsou prozatím studie zabývající se např. léčbou epeilepsie nebo astmatu, ačkoli i zde lze očekávat spíše pozitivní výsledky. Ve výzkumu antibakteriálních účinků konopí máme dlouhou tradici, kterou na Olomoucké univerzitě založili v 50. a 60. letech prof. Kabelík a prof. Šantavý. Jejich žák, prof. Hanuš, se podílel na objevu prvního endokanabinoidu anandamidu. Mimochodem již r. 1954 se o léčebných účincích marihuany v Olomouci konala mezinárodní konference.

Miloslav Kršiak: V ČR nemáme registrován žádný lék na bázi kanabinoidů. Snad jenom v USA, Kanadě a několika dalších zemích se při některých indikacích a spíše jako doplňkový lék používá např. u bolestí či jako antiemetikum při nausei. Léčebné účinky jsou zatím velmi mírné, slabší než u běžných léčiv, takže dosud se kanabinoidy jako léčiva příliš neprosazují. Kdyby se prosadily, tak bychom je tu jistě měli, neboť by to byl opět zdroj značných výdělků. Tím nechci oblast kanabinoidů zatratit, neboť působí na receptory a existují endogenní kanabinoidy. A tato oblast je přemětem velmi intenzivního výzkumu. Ale jak už jsem říkal, zatím terapeutické výsledky nebývají dost přesvědčivé. Nedávno byla pro nežádoucí vedlejší účinky pozastavena registrace léku rimonabant, který se používal při léčbě obezity a na podporu při odvykání kouření. Měl nežádoucí vedlejší účinky. Vyvolával těžké psychické poruchy. Zkrátka – je to oblast, která má potenciál, ale z dosavadních látek – ať už přírodních či syntetických – se žádná dostatečně neprosadila.

Luboš Veverka: Obraťme pozornost k oficiálnímu pohledu na marihuanu.

Ivan Douda: Z nejproblémovějšího hlediska – totiž z hlediska zbytečné kriminalizace – jsme celkem slušná země. K obavě, že kdyby se marihuana dekriminalizovala, objevily by se tam „velké peníze“: Má zkušenost ukazuje, že tomu je spíše naopak. Vznikla tady kultura „malopěstitelů“, kteří se spokojili s několika rostlinkami pro svou spotřebu. Kriminalizace naopak do toho stáhla ty černé peníze a trh. Drogové téma je plné paradoxů.

Michal Miovský: Jsme země, která má nejméně trestaných uživatelů konopí (mezi evropskými). Většina těch trestaných malopěstitelů se před soud dostala na udání. Tam policie nemá jinou možnost.

Ze záznamu vybral Ivan Boháček; detailní informace naleznete v monografii Konopí a konopné drogy.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie

O autorech

Miloslav Kršiak

Ivan Douda

Michal Miovský

Doporučujeme

Pravěké kořeny evropské identity

Pravěké kořeny evropské identity uzamčeno

Jan Turek  |  5. 9. 2022
Pohled na dávnou minulost naší evropské identity se může mnohým z nás zdát samozřejmý a mnohdy ani nedokážeme přesně pojmenovat hlavní rysy našeho...
Naděje pro srdce

Naděje pro srdce uzamčeno

Vojtěch Melenovský  |  5. 9. 2022
Pravděpodobnost, že během života budete mít potíže se srdcem, je vysoká. Jde o jednu z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti obyvatel rozvinutých...
Pohon letadel budoucnosti

Pohon letadel budoucnosti

Daniel Hanus  |  5. 9. 2022
Za největšího nepřítele ovzduší jsou považována fosilní paliva. V brzké budoucnosti by je už neměla používat auta ani elektrárny. Vůbec se však...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné