Tři mladé české vědkyně získaly za svou práci stipendium 200 tisíc
13. 3. 2009V soutěži Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy obdržely tři mladé vědkyně šeky v hodnotě 200 tisíc korun. Jde již o 3. ročník národního stipendijního projektu České komise pro UNESCO, kosmetické firmy L‘Oréal Česká republika a Akademie věd. Slavnostní večer se konal v reprezentačních prostorách knihovny akademie.
Viktorii Poteryovou (1976) z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského porota ocenila za práci Studium fotochemických procesů ve volných nanočásticích. Autorka se v ní zabývá fyzikální elektronikou a fyzikou plazmatu. Diskrétní dynamické systémy na kompaktních metrických prostorech popsala v oceněné práci nejmladší docentka Slezské univerzity v Opavě Marta Štefánková (1974), která se v univerzitním Matematickém ústavu zabývá základním výzkumem.
Alenu Zíkovou (1979) z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích porota ocenila za studii Energetický metabolismus lékařsky významného parazita rodu Trypanosoma aneb Můžeme vyléčit spavou nemoc?. Tito prvoci vyvolávají řadu onemocnění, proti kterým neexistuje účinná netoxická léčba. Výsledky práce Zíkové objasňují unikátní buněčné procesy a mohou být využity při návrhu nových léčiv.
Předsedkyně odborné poroty a někdejší předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová považuje za vynikající práce všech mladých badatelek, které se účastnily soutěže. Některé z nich byly podle soudu porotců na světové úrovni. Stipendium je součástí mezinárodního projektu For Women in Science (Pro ženy ve vědě), který od roku 1998 podporuje špičkové badatelky z celého světa.
Ve třetím ročníku shromáždil sekretariát České komise pro UNESCO 36 platných přihlášek mladých badatelek z celé České republiky, což potvrzuje od vzniku udělování stipendia v České republice neustále velmi vysoký zájem. Soutěže se mohou účastnit vědkyně ve věku do 35 let. Letošní věkový průměr žadatelek byl 31 let. Třetina přihlášek přišla z vědeckých pracovišť v Praze, ostatní z Ostravy, Brna, Českých Budějovic a Olomouce.
Pravidla stipendijního programu umožňují odborné porotě vybrat každoročně pouze tři laureátky. V letošním roce se však porota a pořadatelé ještě rozhodli vyzdvihnout vysokou kvalitu a úroveň přihlášených prací tím, že pět prací ohodnotili formou Čestného ocenění poroty.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [81,23 kB]