Nová naděje pro africká zvířata?
| 10. 4. 2008 | Vesmír 87, 219, 2008/4
Ani rozlehlé národní parky v afrických savanách nestačí pro zabezpečení tamních populací velkých savců. Zvířata by potřebovala více místa, chráněná území nejsou schopna je pojmout, a je tedy důležité věnovat pozornost i stavu prostředí v okolí parků a rezervací. Zde však ochrana přírody naráží na velké problémy, protože místní obyvatelstvo většinou nechce omezit svůj životní prostor ve prospěch divočiny. Studie tanzanského vědce však ukazuje, že pokud lidé dokážou vytvořit podmínky pro přežití velkých savců a ptáků například ve formě soukromých farem nebo obecních rezervací, mají z toho díky turistice a sportovnímu lovu větší prospěch než z běžných činností afrických venkovanů. Nikoliv nevýznamný prospěch má tento přístup i pro samotná zvířata. Ve státech, kde se praktikuje (hlavně v jihoafrických zemích, jako jsou Namibie, Botswana nebo Jihoafrická republika), výrazně vzrostl počet antilop, šelem a dalších atraktivních druhů. (African Journal of Ecology 46, 3–4, 2008/1)
Ke stažení
- článek v souboru pdf [264,9 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Jiří Reif
Doc. Mgr. Jiří Reif, Ph.D., (* 1980) se v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK v Praze a na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci zabývá biologickými principy, na nichž by měla být založena ochrana ptáků.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...