Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Neopakovatelný pandí palec

 |  10. 4. 2008
 |  Vesmír 87, 218, 2008/4

Když se nezaujatě zahledíme na pandu velkou a menší pandu červenou, stěží bychom je považovali za příbuzné, protože panda velká je prostě podivný bambusožravý černobílý medvěd a panda červená je takový jakoby medvídek, podobný třeba mývalovi. No a právě tento intuitivní pohled by vlastně nebyl tak daleko od pravdy!

Panda velká je opravdu medvěd a panda červená sice není přímo příslušnicí medvídkovitých šelem (tedy příbuzná mývalům, nosálům, fretům apod.), ale tvoří vlastní linii, blízce příbuznou skunkům, kunovitým a právě medvídkovitým šelmám (viz Vesmír 86, 567, 2007/9). Víme to však teprve posledních pár let, především díky molekulárním znakům. Ještě nedávno jsme proto mohli být ujišťováni, že obě pandy jsou si příbuzné – i když se nejsou moc podobné, mají téměř stejný tvar zubů, asijské rozšíření atd. atd., a hlavě zvláštní „falešný palec“ na předních packách. Tento výrůstek – funkčně vlastně šestý prst – slouží k uchopování bambusových stébel. Jde o radiální sezamoidní kůstku, tedy jednu z kůstek vznikajících kostnatěním ve šlachách. A bylo by přeci divné, kdyby se tak zvláštní orgán vyvinul u obou pand dvakrát nezávisle na sobě! A přesto se to stalo!

Falešný palec u obou pand by tak nejspíše vznikl nezávisle pro přidržování bambusových stébel, která činí převažující část jejich potravy. Jenže nyní byl tento „palec“ nalezen i u miocenního příbuzného pandy červené (Simocyon batalleri), který byl zjevným masožravcem (lovcem menší kořisti a možná také příležitostným mrchožroutem) a dosahoval až velikosti pumy. Proč by měl mít falešný palec zrovna on? Zdá se, že ho využíval k pohybu ve větvích stromů, kde se mohl ukrývat před většími šelmami nebo hledat kořist.

Protože falešný palec měl původnější zástupce linie pandy červené, je zřejmé, že ho panda červená zdědila a využila nejen k šplhání po větvích, ale především k shánění obživy. Panda velká si „palec“ vytvořila také, ale zřejmě čistě kvůli bambusu – žádný její známý předek ho totiž neměl. Na nezávislý vznik pandích falešných palců ostatně poukazuje i jejich nápadná tvarová odlišnost u pandy velké a pandy červené v kontrastu s jeho podobností u pandy červené a jejího třetihorního příbuzného. Znak, původně společný, se tak proměnil na báječný doklad konvergence, tedy toho, že stejná či podobná struktura může vzniknout u nepříbuzných zvířat, zde navíc ze zcela jiných důvodů. (PNAS 103, 379–382, 2006/2)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se na Přírodovědecké falkultě JU věnuje evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec.
Robovský Jan

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...