Romulus a Remus – synové bohaté římské kurtizány
| 13. 3. 2008 | Vesmír 87, 145, 2008/3
Renato Baserga z Univerzity Thomase Jeffersona ve Filadelfii (Science 318, 1066, 2007) má námitky proti pojmenování evropské organizace pro studium psího genomu „LUPA“, tedy vlčice. Jak věděl už Titus Li vius, nebyli Romulus a Remus (zakladatelé Říma) odkojeni vlčicí, leč byli syny bohaté římské kurtizány jménem Acca Laurentia, která jim pak svůj majetek darovala pro postavení Říma. Lupa znamenalo italsky nejen vlčice, ale také nevěstka a nevěstincům se dosud říká lupanari. Staří Římané se prý za to styděli, a tak si vymysleli tu vlčici. Dokonce Mussolini, když pojmenoval předškolní děti „figli della lupa“, hromadně urazil italské matky. Ta socha vlčice se sajícími Romulem a Remem ale už ze světa nezmizí.
Ke stažení
- článek v souboru pdf [293,87 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...