Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Z akademické obce

14. 2. 2008
 |  Vesmír 87, 72, 2008/2

31. Akademický sněm AV ČR

Můžeme-li náš nástup do 7. rámcového programu hodnotit celkem pozitivně, pak zklamáním je naše účast v programu grantové podpory vynikajících mladých vědeckých pracovníků „Ideas“, vyhlášeném Evropskou výzkumnou radou. Přesto, že jsem na důležitost tohoto programu upozorňoval již na minulém zasedání našeho Sněmu a že v celoevropském měřítku měl velkou odezvu, projevil se o něj v České republice včetně našich pracovišť nedostatečný zájem. Nyní probíhá další část tohoto programu, která je určena vynikajícím výzkumným pracovníkům bez věkového omezení a účast v ní bude mít nejen finanční, ale i velký prestižní význam. Znovu vás proto vyzývám, abyste tomu na všech pracovištích věnovali pozornost, usilovali o podání kvalitních žádostí a alespoň zčásti tak napravili předchozí nezdar.

Václav Pačes, na 31. zasedání Akademického sněmu AV ČR, 18. 12. 2007

Jak vydělat na diplomce

Podnikatelský inkubátor Vědecko-technického parku UP nabízí služby také studentům. První zájemci ze studentských řad se 4. 12. 2007 sešli v S-klubu. Přestože se studenti přišli většinou pouze informovat, našli se mezi nimi i tací, kteří podnikatelským záměrem již disponují. Tři projekty budeme jistě dále konzultovat, komentoval výsledek akce zvané „Jak vydělat na diplomce“ Ing. J. Herinek, ředitel VTP UP…

Nejen začínající firmy, ale i úspěšní studenti, kteří se v rámci svého vzdělávání doberou nějakého zajímavého zjištění či nápadu, tedy mohou v Podnikatelském inkubátoru najít své útočiště. I pro ně jsou zde např. konzultanti, kteří nabízejí poradenské služby, resp. jsou schopni sehnat firmu, která studentům pomůže uvést myšlenky do praxe a následně je ekonomicky zhodnotit.

Zdroj: Žurnál UP, www.zurnal.upol.cz/fileadmin/zuparchiv/XVII...

…Nejnovějším hitem v oboru české etiky je hnutí za etické jednání v akademických obcích. Snahy vypracovat kodex dobrého, řádného, správného a následováníhodného chování v akademickém životě. Už jsem měl příležitost zúčastnit se jednání o tomto tématu na vědeckých radách dvou fakult. Iniciativa v oné záležitosti vychází nejen z vedení univerzity, ale dokonce z Rady vysokých škol a vedení České akademie věd.

Nechci být zlomyslným prorokem – myslím však, že tahle akademická iniciativa skončí podobně jako nedávná snaha poslanecká. Ne že bych chtěl nasazovat akademikům psí hlavu politické prohnilosti, chraň bůh! Jenomže náš akademický život je spjat s obecným životním prostředím velice živě fungující pupeční šňůrou. Nemůže nebýt. Neumím si představit, jak by mohl takový etický kodex fungovat, nevěřím na účinnost výzev.

Zdroj: S. Komenda, Žurnal UP, www.zurnal.upol.cz/fileadmin/zuparchiv/XVII...

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné