Melatonin – hormon zapomnění u zebřiček
| 14. 2. 2008 | Vesmír 87, 72, 2008/2
Melatonin potlačuje v noci tvorbu paměti u rybek zebřiček (Dania trio), jak ukazuje Oliver Rawadesh z Univerzity v Houstonu se svými spolupracovníky (Science 318, 1144, 2007). Zebřičky si paměť tvoří lépe ve dne než v noci, ale když se jim přes den podává melatonin, klesne tvorba jejich paměti na noční úroveň. Tréninkem za umělého osvětlení lze tvorbu paměti v noci zlepšit, a když se zebřičkám podává v noci antagonista melatoninu, vzroste tvorba jejich paměti na denní úroveň. Dokonce i odstranění epifýzy (v níž se melatonin během spánku tvoří) zlepšuje noční tvorbu paměti. Zkrátka melatonin je „hormonem zapomnění“.
Ke stažení
- článek v souboru pdf [506,22 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...