Vyspělá telemedicína na CESNET Conference 2008
Významné osobnosti mezinárodního internetového výzkumu jednaly 25. a 26. září 2008 na druhém ročníku odborné CESNET Conference. Na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ji uspořádalo sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky CESNET, které buduje a rozvíjí gigabitovou národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET2. Setkání se účastnili odborníci nejen z Evropy, ale i ze Spojených států, Japonska či Tchajwanu. Hlavními tématy CESNET Conference 2008 byly:
bezpečnost – aspekty a principy bezpečnosti sítí, gridů a obecných einfrastruktur;
middleware – softwarové komponenty spojující rozsáhlé komplexní distribuované systémy;
virtualizace – virtuální sítě, výpočetní platformy a infrastruktury datových úložišť.
Naši i zahraniční experti
Ve čtvrtek 25. září zahájila konferenci první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum a vývoj Miroslava Kopicová. První odbornou přednášku přednesl Vasilis Maglaris, předseda výkonného výboru složeného ze zástupců třiceti evropských sítí národního výzkumu, které participují na rozvoji panevropské sítě GÉANT2. Akce poté pokračovala dvoudenním sledem přednášek našich i zahraničních expertů.Sdružení CESNET zajišťovalo v průběhu konference internetový přenos (streaming), který bylo možné naladit na stránkách CESNET Conference 2008: www.ces.net/events/2008/conference/.
Unikátní videokonference
Ve spolupráci se skupinou vyspělých asijských internetových sítí zorganizoval CESNET v rámci úvodního dne konference unikátní prezentaci na téma telemedicína. Hlavním bodem prezentace byla videokonference, během níž byly do Evropy přenášeny záběry endoskopických a radiologických zákroků z lékařských pracovišť v Japonsku a na Tchajwanu. Přenos probíhal v plném NTSC rozlišení, které vylučovalo zkreslení obrazu. Taková kvalita přenosu umožňuje diagnostikovat na velké vzdálenosti.Během akce bylo pomocí videokonference spojeno sedm lékařských pracovišť: tři v Asii, z toho dvě v Japonsku a jedno na Tchajwanu, a čtyři v Evropě – po jednom v Itálii a Španělsku a dvě v České republice (v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a v Krajské zdravotní, a. s. – Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem). V přednáškových místnostech těchto zdravotnických zařízení mohla odborná veřejnost zhlédnout celou telekonferenci.
Diagnóza na dálku
Část konference věnovanou telemedicíně odstartoval svou přenáškou profesor Šuji Šimizu z univerzitní nemocnice na japonském Kjúšú. Ve zhruba půlhodinovém vystoupení se věnoval zkušenostem své nemocnice s telemedicínou. Během videokonference byly navíc zprostředkovány další dvě přednášky.
První se ujal dr. Muto z japonské Univerzity v Kjótó a mluvil o využití NBI (Narrow Band Imaging) při odhalování raných stadií rakoviny hltanu a jícnu. Dalším přednášejícím byl dr. Čen-Šuan Čun z Národní tchajwanské univerzity, který se zaměřil na konkrétní využití NBI v neobvyklém případu onemocnění pankreatu u 57leté ženy.
NBI zlepšuje viditelnost kapilár a dalších drobných struktur na povrchu sliznice. V důsledku biologických charakteristik tkáně je úzkopásmové osvětlení na sliznici absorbováno a rozptylováno jinak než bílé světlo. Tím je zdůrazněn kontrast mezi malými krevními cévami a normální tkání a také drobné struktury ve vrchních vrstvách sliznice.
Na základě snímků přenesených prostřednictvím videokonference mohli přítomní lékaři stanovit svou diagnózu na dálku a v telediskusi ji posléze konzultovat s ošetřujícími lékaři v Asii.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [106,59 kB]