Dobrá paměť nevylučuje hrozící Alzheimerovu demenci
| 17. 1. 2008Všeobecně je rozšířena domněnka, že zhoršování paměti, byť pozvolné, vyústí nakonec do Alzheimerovy demence, zatímco stabilní paměť tento neblahý vývoj vylučuje. Nedávná práce neurologů z Mayo Clinic tento mýtus bohužel nepotvrzuje (Smith G. E., Neurology 69, 133–139, 2007/2). Autoři sledovali dlouhodobě (až deset let) celkem 199 pacientů a v tomto období opakovaně měřili úroveň jejich kognitivních funkcí a sledovali jejich zhoršování.
Zatímco některé funkce (např. učení a zapamatování si naučeného) se progresivně zhoršovaly, „podíl vědomostí uchovaných v čase“ (retence paměti) zůstával dlouhodobě na vyrovnané úrovni, a to ještě v období čtyři až dva roky před propuknutím plného klinického obrazu Alzheimerovy demence. Autoři práce se domnívají, že mozek má kompenzační mechanizmy, které úspěšně působí v době nastupující demence. Zbývá jen doufat, že někoho napadne tyto mechanizmy hledat a v komplexní léčbě je posilovat.
Na druhé straně není důvod k poplachu či zoufalství ani v případech, kdy se objevuje mírné zhoršení kognitivních funkcí, protože jak ukazuje další klinická práce (Whitwell J. L., Arch. Neurol. 64, 1130–1138, 2007/8), ne z každého případu jejich zhoršení se nutně vyvine Alzheimerova demence.
Ke stažení
- článek v souboru pdf [273,5 kB]