Ústav molekulární genetiky, Akademie věd České republiky, v. v. i.
Slavnostní otevření nové budovy 19. 4. 2007
V roce 2003 schválilo vedení Akademie věd České republiky a Rada pro výzkum a vývoj program INFRAGEN zaměřený na zlepšení infrastruktury pro rozvoj výzkumu v molekulární a buněčné biologii, genomice, biotechnologiích a bioorganické chemii.V rámci programu byla zahájena stavba budovy v areálu biomedicínských ústavů AV ČR v Praze-Krči, která soustředí dosud rozptýlené laboratoře Ústavu molekulární genetiky AV ČR (ÚMG). ÚMG dosud sídlil na dvou velmi vzdálených lokalitách – větší část v budově Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) na Flemingově náměstí v Praze 6-Dejvicích a menší část na opačném konci města v krčském areálu AV. Součástí programu INFRAGEN byl také plán rekonstrukce a rozšíření uvolněných prostor v budově ÚOCHB.
Umístění nové budovy v areálu biologických ústavů v Krči je velmi vhodné, protože v krčském areálu sídlí také Mikrobiologický ústav, Fyziologický ústav, Ústav experimentální medicíny a část Ústavu živočišné fyziologie a genetiky. V těsné blízkosti je rovněž Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Thomayerova nemocnice se svými specializovanými pracovišti (např. referenční laboratoří na detekci prionových chorob). Krčský areál má dostatek prostoru i pro další rozvoj.
Hlavní budova ústavu byla dokončena v prosinci 2006; koncem června 2007 bude dokončena stavba přilehlé budovy zvěřince a v červnu se začne stavět poslední část komplexu, přednášková budova se sálem pro 300 lidi a s jídelnou, s jejímž otevřením se počítá počátkem r. 2008.
Půdorys hlavní budovy je 2500 m2 (88 × 28 m), celková podlahová plocha 5 podlaží, (1 podzemní, 4 nadzemní) činí 12 500 m2, z toho laboratorní plocha představuje 4500 m2.
Přestěhování ÚMG do nové budovy bylo spojeno s rozsáhlou reorganizací. Činnost ukončila řada méně perspektivních skupin, které byly nahrazeny novými skupinami s mladšími vedoucími, vybranými v náročném mezinárodním konkurzu. V nové budově jsou zřizovány vědecko-servisní laboratoře vybavené špičkovou technikou (servisní laboratoře mikroskopie a cytofluorometrie, genomiky a bioinformatiky, příprava monoklonálních protilátek, kryosklad, příprava médií pro buněčné kultury).
Jsme přesvědčeni, že v krásné nové budově, která je pravděpodobně nejmodernějším biomedicínským výzkumným zařízením v České republice, budeme schopni v poměrně krátké době docílit toho, aby se ÚMG AV ČR, v. v. i., stal ústavem špičkové evropské úrovně, srovnatelným ve všech ohledech s obdobnými zahraničními institucemi, např. s ústavy Společnosti Maxe Plancka v Německu, které jsou nyní naším vzorem.
www.img.cas.cz/main.php?lang=cz&subject=11
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i., Vídeňská 1083, 142 20 Praha 4, tel. +420 241 063 215. img@img.cas.cz
• ředitel prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc. • zástupce ředitele RNDr. Petr Dráber, DrSc. • zástupce ředitele pro ekonomicko-organizační záležitosti Ing. Mgr. Jiří Špička • předseda Rady ÚMG AV ČR, v. v. i., prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc. • předseda Dozorčí rady prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc. • tajemnice ústavu PhDr. Mgr. Šárka Takáčová
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [205,01 kB]