Ze života goril
| 6. 12. 2007Během projektu Odhalení jsme mohli dobře sledovat vývin gorilích mláďat. 1) Detailní pozorování jsou však popsána i z divočiny, například z konžského Národního parku Nouabale-Ndoki. 2) Nejmladší mláďata jsou při příjmu potravy i transportu zcela odkázána na matku. V době kojení se samici zastavuje menstruační cyklus, tím je chráněna před oplozením a může se mláděti plně věnovat. Vede ho k tomu, aby bylo nezávislé při pohybu v terénu, dokázalo samostatně využívat potravní zdroje a vytvářelo si sociální vztahy. Kojení u gorily nížinné trvá zhruba do 4,6 roku (je to déle než u gorily horské). Matka kojí i starší mláďata zřejmě proto, že přírodní zdroje nejsou vždy dostatečné a je důležité, aby výživa byla plynulá. Mláďata tak mají vyšší šanci přežít.
Gorily čelí mnoha závažným onemocněním. Velkou pozornost přitahují v poslední době především nákazy virem Ebola a následné masové úhyny. Spektrum chorob, které tyto lidoopy ohrožují, je ale podstatně širší. Některé jsou do jejich populace zavlékány turisty, kteří přijíždějí gorily pozorovat ve volné přírodě a nerespektují pravidla pro kontakt se zvířaty. 3)
Tým francouzských vědců vedených Florence Lavrérovou z Univerzity v Rennes studoval výskyt tropické kožní frambezie u goril nížinných žijících v rezervaci u konžské řeky Lokoué. Původcem choroby je Treponema pertenue, která napadá nejen lidoopy, ale také člověka. Po infekci poraněných míst vyvolává tato spirocheta kožní léze a může zasáhnout i kosti. U goril jsou postižená místa především na hlavě. Podle výsledků této studie 4) je frambezie rozšířena hlavně mezi samci. To zřejmě souvisí s jejich rušnějším způsobem života, při kterém není o nějaký šrám či škrábanec nouze. Pokud tlupu vede samec postižený frambezií, nemá to vliv na počet potomků, které zplodí. Přesto je nápadné, že se těžké postižení frambezií mezi vůdčími „stříbrohřbetými“ samci prakticky nevyskytuje. Autoři studie vidí vysvětlení alespoň zčásti v tom, že samice dávají přednost zdravým samcům před nakaženými.
Nápadně vysoký výskyt frambezie byl pozorován mezi mladými „černohřbetými“ samci sdruženými do „mládeneckých“ skupin. Je možné, že nakažení gorilí mladíci musejí opustit rodnou tlupu dříve než zdraví samci a setkávají se v partách gorilích výrostků. Za mnohem vážnější považují autoři studie to, že se v mládeneckých skupinách šíří frambezie rychleji než v tlupách samic ovládaných „stříbrohřbetým“ vůdcem.
Poznámky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [143,98 kB]