Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Tamiflu – druhá strana mince

 |  6. 12. 2007
 |  Vesmír 86, 752, 2007/12

Tamiflu je pravděpodobně nejznámější antivirově účinné léčivo. Za svou popularitu vděčí ptačí chřipce (viz Vesmír 85, 385, 2006/7). Ta byla známa v Itálii již před více než sto lety, ale podtyp viru přenosný i na člověka (H5N1) se objevil až r. 1997 v Hongkongu. Počátkem nového tisíciletí začal virus H5N1 své vítězné tažení do Evropy a postupně zasáhl většinu států starého kontinentu včetně ČR. Brzy měla ptačí chřipka první lidské oběti. Většina z nich se prokazatelně infikovala od nemocné drůbeže, nicméně Světová zdravotnická organizace varuje, že by virus mohl zmutovat do formy přenosné z člověka na člověka a usmrtit až 150 milionů lidí.

Podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace si virus H5N1 vyžádal již 154 lidských životů. Protože účinná vakcína nebyla a dosud není k dispozici, zájem se soustředil na antivirotikum Tamiflu. Jeho účinnou složkou je chemická substance zvaná oseltamivir, která působí jako inhibitor neuraminidázy, jednoho z povrchových enzymů chřipkového viru. Tím znemožňuje tvorbu a uvolňování nově vznikajících virů z infikovaných buněk, a tedy zmírňuje symptomy, jež jsou přímým následkem virové infekce. Oseltamivir je účinný při léčení i profylaxi chřipky typů A a B, k nimž patří i virus ptačí chřipky H5N1. Předpokládá se proto, že ochrana před chřipkou se bude řešit spíše polykáním tablet Tamiflu než vakcinací.

Protože oseltamivir se v lidském těle prakticky nemetabolizuje, vylučuje se z 80 % v nezměněné formě a spolu s exkrementy se dostává do odpadních vod. Jelikož je to látka v přírodě velmi stálá, mohla by se hromadit v řekách a jezerech, kde by při hojném používání léku mohla jeho koncentrace dosáhnout hodnot, které by vedly k vzniku rezistence viru na tento lék. Až dosud se prodaly 3 miliardy tablet Tamiflu a v případě pandemie ptačí chřipky by braly tento lék miliony lidí. Podle výpočtů, které provedli ekologové a hydrologové v Oxfordu, je toto nebezpečí reálné. (Environmental Health Perspectives, DOI: 10.1289/ehp.9574)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné