Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Co žere rejskovec pancéřový

 |  8. 11. 2007
 |  Vesmír 86, 683, 2007/11

Africký rejskovec pancéřový (Scutisorex somereni), žijící především v tropických deštných lesích východního Konga, Rwandy, Burundi a Ugandy představuje jednoho z nejzvláštnějších hmyzožravců. A to nejen svou relativní robustností těla, ale především zvláštní úpravou páteře. Má totiž větší počet bederních obratlů, které jsou zmohutnělé do tvaru tlustých diskovitých destiček. Další zpevnění pak zajišťují postranní výběžky – říká se, že bez újmy rejskovec unese váhu člověka a čistě anekdoticky se spekuluje, jestli zpevnění páteře není způsob jak přežít zašlápnutí většími savci, možná i slony. Ačkoli se tak intenzivně zkoumala rejskovcova páteř, méně se toho ví o jeho způsobu života a potravě. Nový výzkum ukázal, že se sice živí řadou bezobratlých, ale významný podíl v jeho jídelníčku (až 60 %) tvoří větší žížaly. Z toho vyplývá, že rejskovec pancéřový neprohrabává jen hrabanku, ale potravu získává i pod zemí. I když by se mu tedy k prohrabávání pevnějších tropických půd hodila jak zpevněná páteř, tak robustnější lebka, postrádá rejskovec (oproti nespecializovaným rejskům a bělozubkám) robustnější přední končetiny pro hrabání. Přes nové poznatky o rejskovcově potravě se tedy opět nepodařilo vysvětlit, proč má rejskovec tak divnou páteř. Že by opravdu kvůli slonům? (J. Zool. 273, 40–45, 2007)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se na Přírodovědecké falkultě JU věnuje evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec.
Robovský Jan

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...