Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

Co žere rejskovec pancéřový

 |  8. 11. 2007
 |  Vesmír 86, 683, 2007/11

Africký rejskovec pancéřový (Scutisorex somereni), žijící především v tropických deštných lesích východního Konga, Rwandy, Burundi a Ugandy představuje jednoho z nejzvláštnějších hmyzožravců. A to nejen svou relativní robustností těla, ale především zvláštní úpravou páteře. Má totiž větší počet bederních obratlů, které jsou zmohutnělé do tvaru tlustých diskovitých destiček. Další zpevnění pak zajišťují postranní výběžky – říká se, že bez újmy rejskovec unese váhu člověka a čistě anekdoticky se spekuluje, jestli zpevnění páteře není způsob jak přežít zašlápnutí většími savci, možná i slony. Ačkoli se tak intenzivně zkoumala rejskovcova páteř, méně se toho ví o jeho způsobu života a potravě. Nový výzkum ukázal, že se sice živí řadou bezobratlých, ale významný podíl v jeho jídelníčku (až 60 %) tvoří větší žížaly. Z toho vyplývá, že rejskovec pancéřový neprohrabává jen hrabanku, ale potravu získává i pod zemí. I když by se mu tedy k prohrabávání pevnějších tropických půd hodila jak zpevněná páteř, tak robustnější lebka, postrádá rejskovec (oproti nespecializovaným rejskům a bělozubkám) robustnější přední končetiny pro hrabání. Přes nové poznatky o rejskovcově potravě se tedy opět nepodařilo vysvětlit, proč má rejskovec tak divnou páteř. Že by opravdu kvůli slonům? (J. Zool. 273, 40–45, 2007)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se věnuje na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec, kde kromě jiného koordinuje odbornou Komisi pro ovce a kozy (Caprini) při Unii českých a slovenských zoologických zahrad.
Robovský Jan

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné