Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

EDGE – databáze „výlučných“ ohrožených druhů

 |  11. 10. 2007
 |  Vesmír 86, 607, 2007/10

Ochrany, ať na národní či celosvětové úrovni, se dnes dostává velkému množství rostlin a živočichů, některým preventivně, jiným proto, že jsou ohroženy, nebo jim dokonce hrozí vymření. Snaha uchovat světovou druhovou rozmanitost není zrovna krátkodobou a levnou záležitostí, ale přesto se na ni daří získávat finanční prostředky. Dnes má sice už snad každé větší zvíře úředně vymezený ochranářský status (např. kategorie IUCN zranitelný, ohrožený, kriticky ohrožený, vymřelý), ale to ještě neznamená, že se pro jeho ochranu opravdu něco dělá. Také již máme díky rozvoji poznání fylogenetických vazeb čím dál jasnější představu o tom, která zvířata jsou „cennější“, protože jsou například výlučnou či starou linií, mají málo blízkých příbuzných nebo jsou v rámci nějaké větší skupiny velmi bizarní apod. To neznamená, že bychom měli okamžitě zapomenout na ochranu odlišných poddruhů, např. lvů či tygrů, zeber a žiraf, ale na druhou stranu nesmíme kvůli formám vzniklým „nedávno“ na fylogeneticky cenné druhy zapomínat. Právě na takto hodnotné a značně ohrožené druhy se snaží upozornit projekt EDGE pod patronací Londýnské zoologické společnosti. Cílem tohoto projektu, který má vědecké pozadí s objektivním „oceňováním“ evolučních odlišností, je hlavně tyto druhy poznat cíleným výzkumem (někdy není ani známo, jestli ještě vůbec žijí), ale samozřejmě je také zpopularizovat a v konečném důsledku přispět k jejich ochraně. Mezi vlajkové druhy patří např. delfínovec čínský (který je nyní spíše jen mementem, o jak cenné tvory můžeme přijít), netopýrek thajský, novoguinejská paježura Attenboroughova, africká antilopa hirola, hmyzožravý štětinatec haitský či africký chobůtkatý bércoun zlatořitný – tedy zatím jen savci, ale brzy by se měl projekt zaměřit i na další skupiny. Doufejme, že budeme mít ještě dost času a prostředků k záchraně jak elegantních poddruhů tygrů či žiraf, tak těch bizarnějších unikátních druhů, i když některé z nich mohou působit na první pohled poněkud fádním dojmem. Výběr jen té či oné skupiny by byl totiž krajně bolestný. (www.edgeofexistence.org/home.asp, PLoS ONE, 2(3),e296, 2007)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se na Přírodovědecké falkultě JU věnuje evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec.
Robovský Jan

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...