Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

Nikotin podporuje růst rakovinných buněk

 |  7. 12. 2006
 |  Vesmír 85, 713, 2006/12

O účinku nikotinu na lidský organizmus toho víme poměrně dost, a tak se zdálo téměř nemožné, že by se dalo ještě něco objevit. Přesto Srikumar Chellappan a jeho spolupracovníci na Univerzitě Jižní Floridy v Tampě dospěli k překvapivému výsledku. Když vystavili plicní rakovinné buňky působení nikotinu zhruba v takové koncentraci, jaká se vytvoří v krvi člověka kouřícího krabičku cigaret denně, stimuloval nikotin buňky k rychlejšímu množení a činil je agresivnějšími. Nález Chellappanova týmu do jisté míry mění pohled na vznik rakoviny plic u kuřáků. Nemusí být pravda, že jsou za to odpovědné jen dehtové zplodiny hoření tabáku, na procesu zhoubného bujení se může významně podílet nikotin. Zvyšuje totiž vazbu proteinu Rb na kinázu Raf-1, která se podstatným způsobem podílí na zrání buněk (Journal of Cell Physiology 209, 786, 2006). Jaderný fosfoprotein Rb je v lidském organizmu důležitou ochrannou molekulou, která dokáže nádorovým buňkám bránit v množení. Jestliže se Rb vyvazuje na Raf-1, jeho koncentrace v buňce klesne do té míry, že Rb ztratí ochrannou funkci.Tyto výsledky poněkud mění náš pohled na bezpečnost nikotinových žvýkaček a náplastí využívaných při odvykací léčbě. Představují nikotin spíše jako jed než jako lék (Vesmír 79, 204, 2000/4). Otevírá to ale nové možnosti pro další výzkum. Látky bránící vyvazování Rb na Raf-1 by mohly představovat nový typ protirakovinných léků. (Journal of Clinical Investigation 116, 2208, 2006; DOI: 10.1172/JCI28164)

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné