Obezita a mužská potence – dvě strany jedné mince
| 12. 5. 2005Živé organizmy jsou podle všeho příliš složité na to, abychom je nějakým jednoduchým trikem přinutili zásadně změnit metabolizmus nebo chování. Každá taková změna mívá většinou další – nezamýšlené a zhusta nežádoucí – následky. Taková situace by nastala, kdybychom se rozhodli řešit problémy s obezitou zablokováním orexinu, což je protein s hormonální funkcí (z ř. orexis – nadměrná chuť k jídlu). Jak se před časem zjistilo, orexin stimuluje nadledvinky k produkci kortizolu, který je v určitých případech přímo odpovědný za vznik obezity. Selský rozum napovídá, že vyřazením orexinu bychom mohli rozvoji obezity zabránit.
Snad mohli, ale jak ukazuje nedávná studie výzkumného týmu Harpala Randevy z University of Warwick, muži by to tvrdě odnesli. Orexin je totiž překvapivě aktivní ve varlatech a v penisu, kde má v řadě různých buněk své receptory. Ovlivňuje také buňky produkující ve varlatech „samčí“ pohlavní hormon testosteron a reguluje například i transport a uskladňování zárodečných buněk, ze kterých ve varlatech vznikají spermie. Množství orexinových receptorů v penisu naznačuje, že orexin reguluje i činnost penisu, především erekci.
Je tedy zřejmé, že blokování orexinu není pro terapeutické postupy při léčení obezity úplně vhodné. Především muži se budou muset poohlédnout jinde. (Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism 89, 1957–1962, 2004/4)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [351,73 kB]