Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Objeven gen způsobující nejen Parkinsonovu chorobu?

 |  17. 3. 2005
 |  Vesmír 84, 128, 2005/3

Parkinsonova choroba, tj. nefunkčnost a následné odumírání některých buněk v mozku, je druhým nejběžnějším neurodegenerativním onemocněním. Charakterizována je ztrátou nervových buněk obsahujících dopamin, s jehož pomocí buňky komunikují. U většiny případů Parkinsonovy choroby dosud neznáme příčinu, i když se předpokládá vliv genů a prostředí.

Podle dvou nezávislých publikací byl nedávno identifikován gen LRRK2, jehož mutace způsobují dědičnou Parkinsovu chorobu. Díky identifikaci tohoto genu lze vytvořit experimentální modely a studovat příčiny choroby na buněčné úrovni. I když většina případů Parkinsonovy choroby dědičná není, odhalení mutace a znalost funkce tohoto genu umožňují porozumět mechanizmům choroby na buněčné úrovni.

Při nedědičné Parkinsonově chorobě (což je většina případů) se uvnitř buněk tvoří Lewyho tělíska, která obsahují protein alfa-synuclein. Pacienti s dědičnou Parkinsonovou chorobou rovněž mají v buňkách tato tělíska, ale obsahují buď alfa-synuclein, nebo protein tau. To je zajímavé zjištění, neboť protein tau hraje významnou roli v Alzheimerově chorobě. Je tedy možné, že gen LRRK2 má nějakou úlohu i v dalších neurodegenerativních chorobách. Nasvědčují tomu dřívější publikace, v nichž je oblast genomu obsahující LRRK2 navržena jako rizkový faktor pro Alzheimerovu chorobu. (Neuron 44, 595–600, 2004 a 44, 601–607, 2004)

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Zdeněk Berger

 

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné