Proč stromům na podzim žloutne listí?
| 17. 2. 2005 | Vesmír 84, 67, 2005/2
Kauzalistům je to jasné: listí se chystá na opadání (apoptózu), živiny se stahují do kmene, chlorofyl mizí a nahrazují ho xantokyany a jiná barviva. Trivialita. Ne tak pro finalisty (evolucionisty). Proč se to vyvinulo, proč je to pro stromy dobré? Nyní se přišlo na to, že predátoři na podzim kladou vejce raději na listy zelené než listy schnoucí a žluté, aby na jaře jejich larvy měly potravu. Stupeň podzimnosti zbarvení listů je v negativní korelaci se stupněm napadení predátory, to jest s nakladením jejich vajec. (Science 301, 1631, 2003; cituje Ecol. Lett. 6, 807, 2003)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [463,86 kB]
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...