Proč stromům na podzim žloutne listí?
| 17. 2. 2005 | Vesmír 84, 67, 2005/2
Kauzalistům je to jasné: listí se chystá na opadání (apoptózu), živiny se stahují do kmene, chlorofyl mizí a nahrazují ho xantokyany a jiná barviva. Trivialita. Ne tak pro finalisty (evolucionisty). Proč se to vyvinulo, proč je to pro stromy dobré? Nyní se přišlo na to, že predátoři na podzim kladou vejce raději na listy zelené než listy schnoucí a žluté, aby na jaře jejich larvy měly potravu. Stupeň podzimnosti zbarvení listů je v negativní korelaci se stupněm napadení predátory, to jest s nakladením jejich vajec. (Science 301, 1631, 2003; cituje Ecol. Lett. 6, 807, 2003)
Ke stažení
článek ve formátu pdf [463,86 kB]
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.