Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Paleontologické muzeum v Patagonii

 |  15. 7. 2004
 |  Vesmír 83, 368, 2004/7

Museo Egidio Feruglio v Trelewu (v patagonské provincii Chubut) bylo založeno koncem devadesátých let 20. století jako výzkumné centrum, úložiště a expozice zdejších fosilií. Nejvýznamnějšími částmi kolekce jsou místní dinosauři, třetihorní suchozemští i mořští savci a fosilní hnízda hmyzu. Způsob pre­zentace oboru je jedinečný, umožňuje návštěvníkovi nahlédnout do všech fází výzkumu – od terénní práce přes preparaci materiálu po paleobiologické rekonstrukce. Jak se toho podařilo dosáhnout? Poblíž Trelewu, ve stráních nad nivou řeky Chubut, je nádherný profil obsahující téměř kompletní sedimentární záznam třetihor s bohatě zastoupenými fosilními půdami, vrstvami tufů i mořskými „patry“. Profilem je vedena naučná stezka s bohatými vysvětlivkami ve španělštině i angličtině, kde je možno pozorovat velké množství zkamenělin přímo v horninách. Nejlepší nálezy – zpravidla celé kostry obratlovců, jako jsou mravenečník, šelmy, pásovec (obrázek 1), tučňák, tuleň, delfíni, popřípadě jejich části, např. obratel velryby – jsou uzavřeny ve skleněných pyramidách a ponechány v kontaktu s vrstvou, z níž pocházejí. Expozice v muzeu začíná pohledem do místnosti preparátorů a pokračuje sály s úplnými kostrami dinosaurů a savců. Výstavní místnosti se volně prolínají s rekonstrukcemi celých živočichů a jejich přírodního prostředí. Nejsou tam samozřejmě jen třetihory, právě tak může návštěvník muzea zavítat do prvohor (obrázek 2) a pokochat se pohledem na trilobita, který vypadá jako živý.

Obrázky

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Radek Mikuláš

RNDr. Radek Mikuláš (*1964) vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i., se zabývá studiem biogenního přepracování hornin, paleobiologií a geomorfologií. Je autorem či spoluautorem několika knih, z poslední doby např. Současná umělecká díla v krajině, Divoká příroda Prahy a blízkého okolí či Atlas pískovcových skalních měst České a Slovenské republiky.
Mikuláš Radek

Doporučujeme

Jak si delfíni ucpávají uši

Jak si delfíni ucpávají uši audio

Jaroslav Petr  |  17. 12. 2017
Hluk v mořích a oceánech produkovaný člověkem ohrožuje kytovce. Může je dočasně ohlušit nebo jim trvale poškodit sluch. Nově objevený fenomén by...
Tajemná sůva šumavská

Tajemná sůva šumavská

Jan Andreska  |  17. 12. 2017
Byl vyhuben a vrátil se. Na Šumavu lidskou snahou a do Beskyd vlastním přičiněním. Puštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá.
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné