(Zatím) nejstarší sameček třídy Ostracoda
| 10. 5. 2004Dosud se pohlaví fosilních lasturnatek (postaru skořepkatců, třída Ostracoda) odvozovalo od otisků gonád zachovaných na vnitřní straně schránky nebo od sexuálního dimorfizmu patrného na jejím povrchu. Nedávno ale našel David Siveter se spolupracovníky v britském Herefordshiru spodnosilurskou lasturnatku s mimořádně zachovanými výplněmi někdejších měkkých orgánů. Pozornost světových i neodborných médií se upnula zejména k dobře rozlišitelnému kopulačnímu orgánu (na snímku vyznačen šipkou), který se stal nejstarším přímým dokladem o samčím pohlaví v živočišné říši. Název nově nalezeného druhu Colymbosathon ecplecticos ve volném překladu znamená „ohromující plavec s velkým penisem“.
Lasturnatky jsou převážně vodní, většinou mikroskopičtí korýši. Mají dvouchlopňovou vápenatou schránku, která uzavírá měkké tělo s již téměř nerozeznatelnými tělními články a osmi páry tělních přívěsků. Právě vápenatá schránka jim pomohla k tomu, aby se staly nejlépe zachovanou skupinou bezobratlých, jejíž fosilní záznam sahá až do období před 500 miliony let.
Lokalitu nálezu v Herefordshiru znají paleontologové přes 100 let, ale teprve na začátku devadesátých let byla rozeznána vrstva, která je pokryta popelem z vulkanické erupce a jsou v ní ukryty nejrůznější skupiny živočichů. Všechny nálezy jsou mimořádně dobře zachované a v téměř nezměněném prostorovém uspořádání – nejsou deformovány tlakem sedimentu. Vrstva prachu velmi rychle utuhla i kolem drobných měkkých orgánů živočichů, kteří se stali obětí této události.
Než se jejich těla rozložila, zpevněná hmota popela vytvořila jakousi formu, do níž postupně vnikal okolní sediment a celou ji vyplnil. Kvalitní „výlitek“ byl potom za použití speciálních postupů nařezán na 20µm řezy, digitálně nasnímán a následně složen do trojrozměrné rekonstrukce. Tyto vrstvy nesou označení „The Herefordshire Konservat Lagerstätte“ právě díky zcela mimořádné kvalitě tvarů měkkých částí těl, což je u tak starých nálezů velmi ojedinělé. (Science 302, 5651, 2003;
www.earth.ox.ac.uk/herefordshire/intro.htm,
Ke stažení
- článek v pdf souboru [301,48 kB]