Co způsobuje Alzheimerovu chorobu?
| 15. 12. 2004Alzheimerovu chorobu charakterizuje přítomnost amyloidních plaků vně buněk a inkluzí uvnitř buněk (viz Vesmír 78, 330, 1999/6). Zatímco přítomnost těchto dvou patologických znaků je známa asi 20 let, přímý vztah mezi nimi zůstával předmětem debaty.
Fakt, že Alzheimerovu chorobu provází zvýšená produkce amyloidních plaků (tvořených převážně krátkým peptidem abeta) způsobená mutací jednoho ze tří různých genů, přispěl k formulování amyloidní hypotézy. Ta tvrdí, že právě hromadění amyloidních plaků je primární příčinou choroby a vede k patologickým změnám uvnitř buňky, jako je vytváření inkluzí (tvořených převážně proteinem tau). Na druhé straně byly nedávno identifikovány mutace v genu tau, které způsobují neurodegenerativní choroby samy o sobě (bez přítomnosti plaků). Jsou tedy amyloidní plaky skutečně příčinou Alzheimerovy choroby?
Jednou z možných terapií pro Alzheimerovu chorobu je použití protilátek peptidu abeta. S. Oddo a jeho kolegové z Kalifornské univerzity v Irvine již experimentálně (na myších) prokázali, že po podání antiabeta protilátek množství amyloidních plaků klesne. Je tedy možné, že je tato terapie přece jen slibná, i když byly klinické zkoušky nedávno zastaveny kvůli otokům centrálního nervového systému u patnácti pacientů (viz Vesmír 83, 46, 2004/1). Podstatné je ale zjištění, že pokles množství amyloidních plaků vedl k poklesu inkluzí tvořených proteinem tau. Kalifornští badatelé poskytli zatím nejkompletnější experimentální důkaz potvrzující amyloidní hypotézu. (Neuron 43, 321–332, 2004/3)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [305,97 kB]