Velká ňadra a útlý pas značí vysoký reprodukční potenciál žen
| 12. 11. 2004Mužská preference určitého typu ženské postavy může mít biologický základ (být evoluční adaptací), anebo může být podmíněna kulturně. Muži z průmyslově vyspělé západní společnosti dávají přednost ženám s útlým pasem a většími ňadry, ale v mnoha jiných společnostech není tento typ postavy považován za nejpřitažlivější. Vědci chtějí zjistit, zda je obliba figury typu Barbie výsledkem kampaně západních masmédií, nebo skutečnou biologickou adaptací mužů, a proto zkoumají korelaci typu postavy s objektivně zjistitelnými, ale z vnějšku nerozpoznatelnými charakteristikami celkového zdraví a potenciální plodnosti.
Pravděpodobnost otěhotnění závisí silně na hladinách hormonů během menstruačního cyklu. Tým vědců (či převážně vědkyň) z Polska, Norska a USA proto měřil obsah 17-estradiolu a progesteronu ve slinách během menstruačního cyklu a některé tělesné charakteristiky u 119 polských žen ve věku kolem 30 let. Tělesnými charakteristikami byly BMI (body mass index – poměr tělesné hmotnosti k druhé mocnině tělesné výšky), procento tělesného tuku, poměr obvodu hrudníku přes prsa a pod prsy (optická velikost ňader) a poměr obvodu pasu k obvodu boků. Dřívější studie totiž ukázaly, že mužům ani tak nejde o samotný štíhlý pas jako o jeho poměr ke klenutým bokům.
Rozdíl v hladině progesteronu byl významný mezi skupinou žen s útlým pasem (poměr k obvodu boků kolem 0,67) oproti ženám s širokým pasem (poměr 0,80), menší mezi ženami s velkými ňadry (poměr 1,21) a malými ňadry (poměr 1,13). Rozdíl v hladině estradiolu byl významný pro obě charakteristiky ženské postavy. Takto vyšší hladiny hormonů podle autorů několikanásobně zvyšují pravděpodobnost početí. Vysokou hladinu estradiolu měly jen ženy útlé v pase a zároveň s většími ňadry, ostatní tři kombinace charakteristik postavy souvisely naopak s nízkou hladinou. Poměr pasu a boků pozitivně koreloval s BMI i s procentem tělesného tuku, velikost ňader pozitivně korelovala jen s tělesným tukem. Výsledky naznačují, že mužská preference určitého typu figury v západních společnostech skutečně má biologický základ. Autoři ovšem také upozorňují, že jak plodnost, tak přitažlivost žen v mnoha neindustriálních populacích – zvláště tam, kde je časté ohrožení hladověním – souvisejí spíše s mírně zvýšenou tělesnou hmotností a s procentem tělesného tuku než s tvarem postavy oblíbeným na Západě. (Proc. R. Soc. Lond. B 271, 1213, 2004)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [318,41 kB]