Aktuální číslo:

2021/4

Téma měsíce:

Město

Chudokrevnost po erytropoetinu

 |  5. 12. 2002
 |  Vesmír 81, 712, 2002/12

Erytropoetin je hormon ledvin. Když zdravé ledviny cítí nedostatek kyslíku, začnou produkovat více erytropoetinu, což povzbudí kostní dřeň k zvýšené tvorbě červených krvinek. Nemocným s těžkým postižením ledvin, kteří jsou chudokrevní a dusí se, erytropoetin pomůže.

Sportovní lékaři a trenéři brzy přišli na to, že by erytropoetin mohl „pomoci“ také vrcholovým sportovcům. Ti totiž jezdívají na vysokohorské pobyty, kde se jim v nízké koncentraci kyslíku tvoří více červených krvinek, a potom jsou při závodech v nížině (legálním způsobem) zvýhodněni. Vysokohorský pobyt ale stojí dost peněz, a tak někdo vymyslel krevní dopink. Sportovec si týdny před závodem nechá odebrat krev a těsně před závodem si ji nechá vrátit. Opět má více červených krvinek a více vydrží. To už je na pováženou, zvlášť když si někteří sportovci nechávali dávat i krev cizí, čímž se vystavovali riziku aidsu.

Farmaceutické firmy rychle pochopily, že erytropoetin může znamenat obrovský byznys. Prvotně sice vyrobily rekombinantní erytropoetin pro nemocné s poškozením ledvin, což je legitimní, ale zisky kynuly především z možnosti nahradit erytropoetinem krevní doping u sportovců. Dnes se erytropoetin vyrábí ve velkém: gen pro lidský erytropoetin se vnese do buněk vaječníků čínských křečků a ty pak další erytropoetin vyrábějí v kultuře. Na trhu máme EP-­alfa, EP-beta, a hlavně darbopoetin (proslulý ze Salt Lake City), který má tak upravenou strukturu, že stačí injikovat jej jednou týdně (má prodlouženou účinnost).

Už dlouho se ví, že injekce erytropoetinu nejsou bez rizika. Zvyšují hustotu krve a mohou vést k sraženinám v cévách, tedy k emboliím. To bylo riziko, které na sebe sportovci dopující erytropoetin brali (stačilo více pít, aby se krev příliš nezahustila). Jenže erytropoetin je bílkovinné povahy, a proto se dalo čekat, že bude působit jako antigen, jinými slovy že se proti němu začnou vytvářet protilátky. A je tomu vskutku tak. Byly už popsány první desítky nemocných, u nichž se po léčbě erytropoetinem vyvinula chudokrevnost (protilátky proti erytropoetinu potlačily účinek vlastního erytropoetinu a vedly k poškození krvetvorby). To riziko platí pochopitelně i pro dopink u sportovců. Za cenu přechodného zvýšení výkonnosti, daného nadbytkem červených krvinek, mohou zaplatit následnou imunitní chudokrevností. K záchraně života pak budou potřebovat transfuze. (New Engl. J. Med. 346, 469, 2002)

Ke stažení

RUBRIKA: Ve zkratce

O autorovi

Vratislav Schreiber

Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Doporučujeme

Spočítat to covidu

Spočítat to covidu

Martin Šmíd  |  5. 4. 2021
Představte si, že jste starosta středně velkého města a že ve vašem městě propukne epidemie. Musíte rozhodnout, co proti ní udělat. Na jedné...
Turbo-venkovy

Turbo-venkovy

Radan Haluzík  |  5. 4. 2021
Jak bude při současném tempu globalizace vypadat zapadlý venkov naší planety v budoucnosti, řekněme za čtvrt století? Ony vesničky ztracené vysoko...
Bublina českých dějin

Bublina českých dějin

Jan Urban  |  5. 4. 2021
„V otázkách tak důležitých může býti a jest zajisté stanovisko různé. Avšak domníváme se, že myšlenky právě projevené už pro svou přímosť a...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné