Nový program prevence pro sloní vandaly
| 5. 11. 2002Největším škůdcem polí a zahrad na světě je, pro mnohé jistě překvapivě, slon indický. Konflikty mezi slony a farmáři bývají hodně divoké. Prostor, kde mohou sloni nerušeně žít, se neustále zmenšuje, a tak sloni při hledání potravy stále častěji přicházejí k zemědělským usedlostem. Následky jsou obvykle pro obě strany zničující. Farmáři přicházejí o úrodu a někdy i o život. Sloni bývají buď zabiti, nebo chyceni a potupně přemístěni do záchytných stanic.
Tým vědců z newyorské Wildlife Conservation Society proto ve spolupráci s místními obyvateli a spolky zahájil projekt, který by měl pustošení farem omezit. Tradiční postup, kdy se farmářské hlídky přímo na farmách snaží slony zaplašit, je nepříliš účinný, a navíc nebezpečný. Nový projekt zahrnuje řadu opatření – např. strážní věže z přírodních materiálů či nástražné dráty. Na jižní hranici národního parku Way Kambas v Lampungu v Indonésii, tedy v oblasti notoricky ohrožované nájezdy slonů, bylo nedávno postaveno 52 strážných věží z kmenů místních rychle rostoucích dřevin. Tyto kmeny časem na novém místě opět zakoření a spolu s ostnatým drátem vytvoří spolehlivou a odolnou ochranu.
Strážci, kteří budou na příchod slonů upozorněni nástražnými dráty, použijí sirény, světlomety, houkačky a světlice. Proti zvlášť agresivním slonům, jako jsou starší osamělí samci, budou vyjíždět vozidla vybavená sirénami a světlomety. V nesjízdném terénu bude namísto aut nasazována pětice speciálně vycvičených slonů. Další metodou je použití provazů máčených v silném roztoku chilli, které slonům silně, ale jen krátkodobě podráždí oči a čichové orgány, aniž jim způsobí nějakou trvalejší újmu, snad kromě nepříjemné vzpomínky.
Zmíněný projekt by mohl přispět k přátelskému soužití místních obyvatel se slony, což je klíčová podmínka pro úspěšnou ochranu divokých sloních populací. (Wildlife Conservation Society)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [431,67 kB]