Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Bakteriální původ cytoskeletárních bílkovin

 |  5. 12. 2001
 |  Vesmír 80, 665, 2001/12

Další paradigma je otřeseno. Donedávna jsme tvrdili, že bakteriím chybí tubulin a aktin, které vytvářejí vnitřní kostru eukaryontních buněk a umožňují jejich pohyb. Nedávno se ale zjistilo, že bakteriální protein FtsZ je homologem tubulinu, to znamená, že je kódován genem, který se vyvinul duplikací jedné původní sekvence DNA. Poté F. van den Ent a jeho kolegové z Laboratoře molekulární biologie v Cambridži oznámili v Nature, že jiný bakteriální protein, konkrétně MreB, je homologem aktinu. Z toho vyplývá, že bílkoviny cytoskeletu jsou bakteriálního původu. Proteiny MreB jsou časté u tyčkovitých, vláknitých a spirálních bakterií, takže jsou patrně významné pro vytvoření jiného tvaru bakterie, než je energeticky ideální tvar kulatý. Thermotoga maritima, z níž byl bakteriální aktin izolován, nám tedy opět potvrdila, že živá planeta je dílem prokaryont. Jak jinak, vždyť jsou tu třicetitisíckrát déle než náš druh! Zkrátka nic nového pod sluncem. (Nature 413, 39, 2001)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ilja Trebichavský

RNDr. Ilja Trebichavský (*1942) vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK. Na pracovišti Mikrobiologického ústavu AV ČR v Novém Hrádku se věnuje infekční imunologii.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...