Aktuální číslo:

2021/1

Téma měsíce:

Roboti

Fenomén šípu

 |  5. 11. 2001
 |  Vesmír 80, 651, 2001/11

Oštěp, luk a šípy už u nás nejsou ve výzbroji ani těch nejtradičnějších armádních jednotek či folklorních souborů, takže setkání s kulturou, kde se ještě používají, má jistý nádech exotiky. Zemí vhodnou k takovému setkání je Nová Guinea, která zaujímá jedno z prvních míst světového žebříčku v množství oštěpů a šípů na obyvatele. A rozmanitost jejich tvarů a funkcí zde nebyla nikdy větší než dnes, kdy všechny staré formy přežívají a nové přináší moderní doba.

Technologicky naivní Evropan se na Nové Guineji záhy poučí, že není šíp jako šíp. Domorodci pro něj ochotně vytáhnou svazek šípů z komory, rozprostřou je do vějíře a vysvětlí, že „tento je na ptáky, ten na drobné vačnatce, ten na prasata a ten na lidské bytosti“. V modernějších oblastech mají ještě jeden druh, ten „pro turisty“.

Nákup autentických šípů, včetně těch použitých, s hrotem ještě zbarveným zaschlou krví živočišného druhu podle přání a vkusu zákazníka, není žádným problémem. Přesto sebemenší závan turistického ruchu ihned vyvolá v život produkci zcela nového druhu předmětů, jež morfologicky sice připomínají šíp, ale jako šíp nefungují nebo fungují špatně, a jsou kupovány výhradně turisty jakožto novoguinejské domorodé šípy. Nejde o podvod, turisté všude vidí, jak opravdový novoguinejský domorodý šíp vypadá, i když intimní zkušenost s ním dnes získá již jen nemnohý z nich. Ty turistické šípy jsou ale pěknější, neboť barevnější a někdy i lakované. A oštěpy jsou dokonce rozkládací, a to jako zázrakem na kusy odpovídající maximální délce povolené pro přepravu leteckými společnostmi.

Vznik a výsledný tvar turistického šípu je formován poptávkou, na niž výrobci citlivě reagují, a je tedy ztělesněním toho, co chce mít průměrný turista pověšeno v obývacím pokoji na stěně jako ukázku novoguinejského šípu. Jistě není překvapivé, že takový předmět má s novoguinejským šípem málo společného, tak jako má málo společného obývací pokoj novoguinejský s evropským. Turizmus nepřispívá k zachování domorodých zvyků či předmětů, nýbrž vede k vzniku nových, uspokojujících představy turistů o domorodých zvycích a předmětech.

Jais Aben znamená v řeči vesnice Riwo „dobrý vzduch“ nebo „místo k odpočinku“. Pro všechny Čechy z provincie Madang je to ovšem hlavně místo s příjemnou restaurací pod palmami, kam si občas na kánoi zapádlují na pivo. Ačkoliv atmosféra je vždy klidná, obcházejí okolo restaurace ve dne i v noci hlídači najmutí z kmene Marawaka, který je pověstný svou bojovností. Ta se jim letos v březnu velmi hodila, když se skupina zlodějů snažila restauraci vyloupit. Zloději byli úspěšně odraženi, tři utekli, jeden zemřel na místě poté, co mu šíp proklál hrdlo, druhý následující den v nemocnici – šípem měl prostřelenou břišní dutinu.

Turisté ubytovaní v Jais Aben tak mohou dál klidně spát vedle svých kufrů se vzorky novoguinejských šípů uzpůsobených letecké dopravě. Hlídač z kmene Marawaka – naboso v plátěných kalhotách, kostkované košili a čepici s kšiltem a s dvoumetrovým lukem se svazkem šípů – se o jejich bezpečnost postará. Alespoň do té doby, než se mu zalíbí ty pěkné turistické šípy, tak pohodlně skládací... o

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Kulturní a sociální antropologie

O autorovi

Vojtěch Novotný

Prof. RNDr. Vojtěch Novotný, CSc., (*1964) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se ekologií herbivorního hmyzu v tropických ekosystémech. Pracuje v Entomologickém ústavu, součásti Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a vede terénní stanici na Papui-Nové Guineji. Je členem Učené společnosti České republiky.
Novotný Vojtěch

Doporučujeme

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Eva Bobůrková  |  4. 1. 2021
Po vysoké škole aspirantura, pak vojenská služba, návrat do ústavu na jaře 1987. Ale pak přišla turbulentní devadesátá léta. „V roce 1992 jsem se...
Autonomní zabijáci

Autonomní zabijáci

David Černý  |  4. 1. 2021
O životě a smrti na bitevním poli stále ještě rozhoduje člověk, i když samotné provedení smrtícího útoku se čím dál více svěřuje dronům a moderním...
Kriminalizace amatérské entomologie

Kriminalizace amatérské entomologie

Sběr a výzkum hmyzu má v České republice pevné kořeny a dlouholetou tradici. V současné době však zažívá těžké časy. Kromě odlivu zájmu mladých...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné