Thalidomid opět k dostání
| 5. 12. 2000Téměř čtyřicet let po stažení thalidomidu z pultů si ho obyvatelé USA mohou zas legálně koupit. Tento derivát glutamátu, poprvé syntetizovaný v Německu počátkem 50. let, byl původně podáván jako sedativum, a to v Evropě, Austrálii, na Novém Zélandu i v Kanadě. Spojené státy ho tenkrát nepovolily, a udělaly dobře, protože výsledek v ostatních zemích byl hrůzný. Tisíce těhotných žen tento lék užívaly proti ranním nevolnostem, thalidomid však vyvolával vývojové vady zárodku a brzy měl na svědomí 12 000 defektních dětí.
Přesto thalidomidu hrana neodzvonila. Ukázalo se totiž, že obnovuje oslabenou imunitu, a navíc působí protizánětlivě. Potlačuje faktor nekrotizující nádor (TNF alfa) – látku, která je klíčová pro regulaci dalších prozánětlivých cytokinů a také adhezních molekul, díky nimž se leukocyty dovedou doslova přilepit na endotel cév a zorientovat se na cestě do poraněného nebo napadeného místa.
V 90. letech thalidomid vyžadovali v USA pacienti s aidsem. Černý trh vzrostl natolik, že nakonec Food and Drug Administration povolila oficiální prodej léku, byť chráněný přísnými opatřeními. Laboratorní pokusy v souvislosti s aidsem ukázaly, že thalidomid brání množení viru HIV-1 v linii monocytů (imunitních fagocytujících buněk v krevním oběhu) pěstovaných in vitro. Není však jisté, jestli by takto působil i v podmínkách uvnitř organizmu. (Immunology Today 20, 538, 1999)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [198,19 kB]