Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Anglický historik napravuje křivdu na Purkyňovi

 |  5. 1. 2000
 |  Vesmír 79, 23, 2000/1

Henry Harris napsal knihu The Birth of the Cell (Yale University Press) o historii objevu, že živé organizmy jsou tvořeny buňkami. Vyvrací běžně tradované názory, že objeviteli jsou Matthias Schleiden, Theodor Schwann a Rudolf Virchow.

Podnět k objevu dali již dva Francouzi: Henri Milne-Edwards, který napsal, že tkáně živočichů jsou podobně jako tkáně rostin tvořeny „korpuskuly“, a René-Joachim-Henri Dutrochet, který na základě studií z r. 1820 tvrdil, že buňka je základní jednotkou metabolizmu. V souhlasu s tím François-Vincent Raspail r. 1843 napsal, že buňka je laboratoř, ve které se všechny tkáně organizují a rostou.

Největší zásluhu na buněčné teorii však Harris připisuje Janu Evangelistu Purkyňovi (doporučuje psát ho česky a kritizuje „německou“ transkripci Purkinje), který byl přesvědčen, že buňka je základní stavební jednotkou živých tkání. Podobně jasně se vyjádřil Gabriel Gustav Valentin. T. Schwann se stal známým domněnkou, že buňky se koncentrují kolem volných jader. (Později se ukázalo, že jde o omyl.)

Virchowova proslulá Cellularpathologie není podle Harrise ničím jiným, než opakováním názorů a teorií polského vědce Roberta Remaka. Harris prohlašuje, že mu jde o nastolení spravedlnosti. Purkyně a Remak byli objevitelé, ale „jejich hlasy utonuly v publicitě, kterou spustili kolonizátoři Schwann a Virchow“.

Příčinu chybného připisování zásluh kolonizátorům vidí Harris v předsudcích. Skutečnost, že Dutrochet byl Francouz, Purkyně Čech, Valentin Žid a Raspail republikán, měla větší vliv než zásluhy těchto mužů o vědecký pokrok. (Podle: Edwin Colyer, New Scientist č. 2179, 27. 3. 1999)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie vědy

O autorovi

Oldřich Vinař

Doc. MUDr. Oldřich Vinař, DrSc., (*1925–2018) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Vedl psychofarmakologické oddělení Výzkumného ústavu psychiatrického, později se zabýval klinickou psychofarmakologií ve společné laboratoři AV ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nyní pracuje ve své samostatné psychiatrické ambulanci v Praze 8.

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.