Jestliže chrápete, nesedejte za volant
| 5. 9. 1999Chrápání může být příznakem obstrukční zástavy dechu (apnoe), způsobené krátkodobým „uzavřením“ nosohltanu během spánku. Vede to buď ke krátké zástavě dechu, nebo k snížení ventilace plic (hypopnoe). Jestliže se epizoda během noci opakuje, člověk je pak ve dne ospalý. Každé chrápání tento charakter nemá, diagnózu lze zjistit celonoční registrací elektroencefalogramu (EEG) a dýchání.
Osvědčenou léčebnou metodou spánkové apnoe je trvalé zvýšení tlaku v horních dýchacích cestách. Nemocní mají po 5 hodin během spánku nasazenu masku, kterou se do nosohltanu vhání vzduch zvyšující tlak v nosohltanu a udržující dýchací cesty otevřené. (Pochopitelně se tak neodstraní nemoc, ale její příznak, a tedy i následky.) K léčbě patří také snížení tělesné hmotnosti. Pomoci mohou i přístroje nasazené na chrup, které posunují bradu kupředu. Někdy je vhodné chirurgicky odstranit měkké patro, což vede k úspěchu u poloviny nemocných.
Španělští lékaři J. Terán Santos A. Jimenéz-Gomez zjistili, že řidiči trpící spánkovou apnoí mají více dopravních nehod (riziko nehody je třikrát až čtyřikrát větší než u zdravého řidiče). Odhaduje se, že touto poruchou trpí 24 % mužů a 9 % žen, přičemž v 80 % případů není tato porucha diagnostikována. Léčbou lze riziko usnutí za volantem snížit. (New Engl. J. Med. 340, 847–851, 1999)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [153,26 kB]