Učitelky a učitelé v komunikaci s žáky
| 5. 3. 1999 | Vesmír 78, 175, 1999/3
Dotazník zjišťující rysy pedagogické komunikace byl předložen jak žákům a žákyním základních, středních i vysokých škol, tak jejich učitelům a učitelkám. Co vyplynulo z jeho vyhodnocení?
- Učitelky kladou důraz na důslednost, spravedlnost, čestnost, vlídnost, působí na ně kouzlo osobnosti, zdvořilost, upravenost. Podporují tvořivost, radost a optimizmus. Do výuky více zařazují praktická cvičení a dramatizaci. Kritizovány jsou za stereotypnost výuky a vyžadování pouhých odpovědí na otázky. Více se zajímají o osobní život a vztahy žáků mimo školu. Častěji se rozčilují.
- Učitelé lépe postihují individuální schopnosti žáků, jsou tolerantnější, systematičtější a udržují si určitý nadhled. Častěji než ženy volí rozhovor, využívají více metod, používají videotechniku apod. Jsou objektivnější v hodnocení, lépe udrží pozornost i kázeň, mají smysl pro humor, bývají však kritizováni za sklon k ironizaci. Jsou si vědomi svého nespisovného vyjadřování.
Nedostatků ve výslovnosti, v dikci a v dynamice projevu si nejsou vědomi ani učitelé, ani učitelky. Učitelky jsou příznivěji hodnoceny děvčaty než chlapci, přesto celkové hodnocení komunikačních schopností vyznívá ve prospěch učitelů. Zároveň však je patrné, že rozhoduje především typ osobnosti a její vlastnosti, nikoli její pohlaví. (Naše řeč 81, 112, 1998/2–3)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [376,12 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Výchova a vzdělávání
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavla Loucká
Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).
Doporučujeme
Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem
Eva Bobůrková | 3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná
Natalie Venclová, Kateřina Tomková | 3. 2. 2025
Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak
Marek Janáč | 3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...