Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Ranní ptáče dál doskáče – genová mutace?

 |  5. 10. 1999
 |  Vesmír 78, 595, 1999/10

V angličtině jsme se to učili jako Early to bed, early to rise – makes a man healthy, wealthy and wise (časné uléhání a časné vstávání činí člověka zdravým, bohatým a moudrým) a dává to týž smysl jako to naše ranní ptáče. Dávno se ví, že někteří lidé jsou „sovy“ a ponocují, jiní „skřivani“ a budí se časně (viz Vesmír 72, 67, 1993/2). Leč nyní byla objevena rodina s genovou mutací FASP (familial advances sleep-phase syndrome, syndrom rodinného časného usínání). Projevuje se tím, že už před věkem 40 let (ve stáří je to běžné) má člověk potřebu jít spát do 20,30 a budí se před 5,30 h. Zatím tuto mutaci prokázali u 29 lidí ze tří příbuzných rodin – některým to nevadilo, ale jiní z postižených měli potíže. Je vlastně zvláštní, že se vzhledem k zemědělské minulosti lidstva ta mutace pro vstávání se slepicemi neobjevuje častěji – třeba to jenom zatím nevíme. Nebo si to při své psychice flamendrů (podle vlámských žoldnéřů pověstných pitkami) nepřipouštíme. Hezké je, že jeden z objevitelů této familiární genové mutace se jmenuje Louis Ptacek. (Lancet 354, 840, 1999)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Vratislav Schreiber

Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...