Právo na násilí a práva zvířat
| 5. 1. 1999I když vědci na celém světě musí čas od času čelit útokům ochránců práv zvířat, agresivita toho posledního, který se odehrál tento měsíc ve Velké Británii, šokovala širokou veřejnost, a to nejen ve Spojeném království. Všechno začalo hladovkou Barryho Horna, teroristy – bojovníka za práva zvířat, který si odpykává osmnáctiletý trest za sérii žhářských útoků. Sebepoškozující protest tohoto bývalého popeláře byl namířen proti politice britské vlády, která podle jeho mínění nedostatečně omezuje pokusy na zvířatech. Byla to už třetí Hornova hladovka od jeho loňského odsouzení.
Když se po víc než měsíci hladovění začal jeho zdravotní stav prudce zhoršovat, vydala organizace s názvem „Milice práv zvířat“ (Animal Right Militia) vyhlášení, ve kterém vyhrožuje „mstou“ za případnou smrt spolubojovníka. Pohrozila zavražděním 10 lidí pracujících s laboratorními zvířaty, přičemž čtyři z nich přímo jmenovala. Tři z jmenovaných vědců jsou známými mluvčími vědecké komunity. Oxfordský profesor Colin Blakemore, jeden z „cílů“ teroristů, žil s celou svou rodinou několik týdnů pod ochranou Scotland Yardu. Policie se připravovala také na výbuch násilí extremistů, který očekávala v souvislosti s případnou smrtí hladovkáře. Poté, co bylo po 68 dnech hladovění zřejmé, že britská vláda nemíní ustoupit vydírání, Barry Horn svůj protest ukončil. Profesor Blakemore a jeho kolegové tak byli prozatím ušetřeni osudu Salmana Rushdieho. Důsledky této události na budoucnost lékařského výzkumu ve Velké Británii lze však jen těžko odhadnout.
Pozn. red.: Počátkem prosince doprovázely bouřlivé protesty také udělení Hesenské kulturní ceny Wolfovi Singerovi, řediteli Ústavu Maxe Plancka pro výzkum mozku a bývalému prezidentu Evropské asociace neurověd. I jemu již několikrát vyhrožovali smrtí. S fyzickým a verbálním napadáním se setkává také Singerův student Andreas Kreiter, který je pod stálou policejní ochranou. Německo má ze zemí Evropské unie nejpřísnější zákon na ochranu zvířat. Přesto Německý svaz na ochranu zvířat usiluje o zahrnutí práv zvířat do ústavy, neboť pak by proti sobě stálo právo na svobodný výzkum a ústavní práva zvířat na ochranu před utrpením.
Nature 396, 505, 1998
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [422,57 kB]