To nejlepší z Einsteina
Vydavatelce šlo nepochybně o to, aby se výbor stal bestsellerem, a proto jej okořenila pikantnostmi hodnými bulvárního tisku. Uvádí se, že Einstein se nejen nevhodně oblékal, ale dokonce neustále chodil naboso, ponožky si nevzal ani k prezidentu Rooseveltovi do Bílého domu. Jeho druhá žena Elsa údajně vypovídala, že nebyl med být ženou génia, který navíc neuvěřitelně chrápal. Čtenáře snad potěší historka, jak Indiáni kmene Hopi neomylně rozpoznali velikost myslitele, rituálně ho přijali do kmene a udělili mu čestný titul Great Relative (Velký Příbuzný).
Zcela nevyhovující jsou životopisná data (s. 25–35), uvádějí se málo podstatné údaje o sňatcích Einsteinových příbuzných, avšak nejsou zmíněny jeho veřejné přednášky v Londýně, Paříži, Praze a Vídni, kde oslovil 3000 posluchačů.
Výbor je tendenční, zamlčuje, jak veřejnost reagovala na Einsteinův pacifizmus. Chybějí citáty vyjadřující Einsteinův pocit viny za Hirošimu a zoufalou snahu tuto katastrofu odvrátit. V knize není ani zmínka o tom, že týden před smrtí Einstein spolu s B. Russellem podepsal manifest, aby se všechny mocnosti vzdaly jaderných zbraní.
A. Calapriceová ohlašuje, že chystá mnohem obšírnější německo-anglický výbor citátů pro Princeton University Press. Kéž by lépe zrcadlil celistvost Einsteinova díla i odkazu dnešku!
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [131,13 kB]