Spojené síly knihovnické proti monopolu vydavatelů
| 5. 5. 1998Kdo nepublikuje, ten nepřežije! Počet publikovaných článků je (bohužel) při hodnocení vědecké práce stále důležitým kritériem; často nejdůležitějším, protože se pohodlně kvantifikuje. To logicky vede k stálému nárůstu množství vědeckých publikací, a tedy i odborných časopisů, jejichž cena roste. Vědecké knihovny nemohou vzrůstající náklady na nákup časopisů unést a jsou nuceny škrtat. Asociace vědeckých knihoven v USA zjistila, že oproti r. 1986 knihovny dnes platí v průměru o 124 % více za časopisy, jejichž počet však je o 7 % menší. Předplatné mnohdy rostlo o více než 10 % ročně.
V minulém roce konečně přešlo reptání knihoven do protiútoku (Science 278, 1558, 1997). Objevilo se totiž strašidlo vydavatelského monopolu. Splynutím dvou známých vydavatelství, britsko-holandské společnosti Reed Elsevier (1200 medicínských a vědeckých časopisů) a holandské firmy Wolters Kluwer (300 časopisů), vzniklo největší vydavatelství obchodní a vědecké literatury na světě. Tento gigant bude ovládat asi 1/5 trhu, přičemž v některých oborech bude mít téměř monopol. Knihovny se oprávněně obávají dalšího výrazného zdražení časopisů. Holandské knihovny oznámily, že spojí své síly ve vyjednávání s vydavateli. Nejvíce se soustředí na oblast elektronických časopisů, neboť jejich ceny se teprve tvoří a naděje na úspěch je tu největší. Spojené knihovny budou požadovat, aby odběratel tištěné verze časopisu nebyl nucen zaplatit více než 7,5 % předplatného za přiobjednání elektronické verze a aby cena samotné elektronické verze (bez tištěné podoby) byla maximálně 80 % tištěného časopisu. Také knihovny z osmi německých zemí se již podílejí na holandské akci a očekává se podpora mnoha dalších evropských i zámořských knihoven. Asociace evropských vědeckých knihoven bude projednávat možnosti společného postupu na svém jarním zasedání. Světová Federace knihovnických společností vyjádřila holandsko-německé iniciativě podporu a zvažuje možnost podat proti fúzi Elsevieru s Kluwerem protest Evropské unii.
Držme knihovnám palce. Bojují i za celou komunitu vědeckých pracovníků. Ti by jim mohli pomoci třeba alespoň tím, že nebudou způsobovat inflaci článků rozmělňováním výsledků jednoho výzkumu do série mnoha podobných příspěvků.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [125,94 kB]