Aktuální číslo:

2024/11

Téma měsíce:

Strach

Obálka čísla

Případ nepoctivé doktorandky

 |  5. 3. 1998
 |  Vesmír 77, 126, 1998/3

Francouzští vědečtí úředníci se snaží vypořádat s aférou vyvolanou odhalením podvodů doktorandky z CEA (francouzského Střediska atomových výzkumů).

Doktorandka XY (jméno nebylo zveřejněno) zmanipulovala mnohá data tak, aby souhlasila se závěry, ke kterým chtěla dospět. Výsledky byly publikovány a staly se součástí její dizertační práce. Při obhajobě prý vznikly jisté pochybnosti o kvalitě dat, nicméně vše proběhlo úspěšně a slečna XY byla zaměstnána v CEA. Teprve po několika měsících se jasně ukázalo, že data jsou smyšlená, dotyčná přišla o místo a dvě „infikované“ publikace se revidují.

Představitelé CEA a CNRS (Národního centra pro vědecký výzkum) nyní zkoumají okolnosti případu: jaké byly „strukturální“ (organizační ) chyby, jak bylo možné, že studentka pracovala sama, že její práci a výsledky nikdo nekontroloval, jak mohlo dojít k publikování zmanipulovaných dat. Výsledky šetření mají být známy za několik týdnů, ale už předem se zdůrazňuje, že jde o výjimečný případ, který se při normální týmové spolupráci nemůže stát.

Okolnosti případu jsou opravdu podivné. Je možné, že se tu v krajní podobě projevily problémy, s nimiž se potýká více doktorandů (viz „Hot Docs – hnutí doktorandů ve Francii“, Vesmír 76, 197, 1997/4), například nedostatečné vedení školitelem, izolace od kolektivu, stresování, naléhání na výsledky a publikace. Nelze ani vyloučit, že někdo další o manipulaci s daty věděl, a teprve když se situace stala neudržitelnou, byla vina svalena na nejslabšího. Neuvěřitelné?

Obrázky

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Jan Valenta

Doc. RNDr. Jan Valenta, PhD., (*1965) vystudoval Matematicko-fyzikálni fakultu UK v Praze, kde se nyní zabývá optickými vlastnostmi nanostruktur, spektroskopií jednotlivých molekul a polovodičových nanokrystalů a mj. také vývojem tandemových solárních článků. Je spoluautorem (s prof. Ivanem Pelantem) monografie Luminiscenční spektroskopie.

Doporučujeme

Se štírem na štíru

Se štírem na štíru

Daniel Frynta, Iveta Štolhoferová  |  4. 11. 2024
Člověk každý rok zabije kolem 80 milionů žraloků. Za stejnou dobu žraloci napadnou 80 lidí. Z tohoto srovnání je zřejmé, kdo by se měl koho bát,...
Ustrašená společnost

Ustrašená společnost uzamčeno

Jan Červenka  |  4. 11. 2024
Strach je přirozeným, evolucí vybroušeným obranným sebezáchovným mechanismem. Reagujeme jím na bezprostřední ohrožení, které nás připravuje buď na...
Mláďata na cizí účet

Mláďata na cizí účet uzamčeno

Martin Reichard  |  4. 11. 2024
Parazitismus je mezi živočichy jednou z hlavních strategií získávání zdrojů. Obvyklá představa parazitů jako malých organismů cizopasících na...