Následky hladomoru v Holandsku po 50 letech
| 5. 3. 1998 | Vesmír 77, 177, 1998/3
V letech 1944–1945 byl v Holandsku kritický nedostatek potravy a rodily ženy s nízkou tělesnou váhou. Nízkou váhu měly i jejich děti. Když se tito lidé – dnes ve věku přes 50 let – vyšetří, přijde se na to, že mají vyšší výskyt cukrovky a vůbec hůře snášejí zatížení cukrem. Doplňuje to starší poznatky o vlivu zdravotního stavu před narozením na pozdější zdraví, ale také je to povzbudivé: jak musí fungovat systém zdravotní péče, když se po tolika letech dá zjistit váha matky i novorozence, nota bene zaznamenávaná za podmínek hladomoru a nacistické okupace! Navíc je to poučné: porucha přeměny látek válečných dětí je výrazná zejména u těch, kteří později více ztloustli – jako by si to chtěli vynahradit. (The Lancet 351, 173, 1998)
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [66,01 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.